More

  Парламентарни избори во Грција, гласачите избираат 300 нови пратеници

  spot_img

  Во Грција се одржуваат парламентарни избори, а гласачите избираат 300 пратеници со мандат од четири години.Ослабен од скандалот со прислушувањето во кој се вклучени неколку јавни и политички личности, премиерот и лидер на дневниот весник Нова демократија Кирјакос Мицотакис се соочува со опозиција во која доминира партијата Сириза на поранешниот премиер Алексис Ципрас и ПАСОК (Движење за промени) на Никос Андрулакис, Франција. Прес објави..

  Право на глас имаат 9,8 милиони Грци кои ќе избираат пратеници во еднодомниот парламент, пренесе агенцијата АП, додавајќи дека возраста за гласање е намалена на 17 години.

  Низ целата земја ќе има 22.000 избирачки места кои треба да бидат отворени од 7:00 до 19:00 часот.

  Грчкото МВР процени дека до 22:00 часот треба да се пребројат околу 80 отсто од гласовите.

  Според проценките на Франс прес, не се очекува една партија да освои повеќе од 50 отсто од гласовите за сама да формира влада

  Мицотакис распиша парламентарни избори на 28 март по железничката несреќа, која предизвика опаѓање на долгорочната поддршка на неговата владејачка партија.

  Во сударот на два воза на 28 февруари загинаа 57 лица, што предизвика незадоволство и протести во јавноста.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img