More

  Папата на руски твитна: Секоја војна е срамна капитулација

  spot_img

  Секоја војна е срамна капитулација, напиша папата Фрањо во петокот на твит во врска со руската инвазија на Украина и е преведена на неколку јазици, вклучувајќи го и рускиот како реткост.

  -„Секоја војна го остава светот во полоша состојба отколку што беше. „Секоја војна е пораз на политиката и човештвото, срамна капитулација пред силите на злото“, напиша Папата, користејќи извадок од неговата енциклика „Fratelli tutti“ (Сите браќа) објавена пред две години.

  Твитовите на Поуп најчесто се објавуваат на италијански, полски, португалски, француски, англиски, шпански, германски и арапски. Овој пат беше додаден руски.

  Папата Франциско во петокот ја посети руската амбасада во Светата столица за да ја пренесе својата загриженост за руската инвазија на Украина, невидено отстапување од протоколот. Папата не оди кај амбасадорите, туку тие доаѓаат кај него.

  Портпаролот на Ватикан Матео Бруни рече дека папата поминал околу 30 минути во амбасадата, која е блиску до Ватикан.

  „Тој отиде да ја изрази својата загриженост за војната“, изјави Бруни за Ројтерс.

  Бруни одби да ја коментира информацијата дека папата (85) му понудил на рускиот амбасадор Ватикан да посредува меѓу Русија и Украина.

  Во интервју за Ројтерс на 14 февруари, пред руската инвазија, украинскиот амбасадор во Ватикан Андреј Јураш рече дека Киев ќе биде отворен за посредување на Ватикан во конфликтот.

  Во изјавата во четвртокот, државниот секретар на Ватикан, кардиналот Пјетро Паролин рече дека Светата столица се надева дека оние кои ја држат судбината на светот во свои раце ќе имаат барем „трошка совест“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img