More

  Палестинските безбедносни сили убиле член на милитантна група на Западниот Брег

  spot_img

  Палестинските безбедносни сили убиле припадник на локална вооружена група поврзана со милитантниот Исламски џихад на Западниот Брег во четвртокот, откако биле под оган, објави Ројтерс, додавајќи дека тоа е редок судир меѓу Палестинците.

  Талак Двејкат, портпарол на безбедносните служби на палестинските власти (ПА), изјави дека органите на редот биле испратени во ноќна патрола во Тулкарм и биле под оган и возвратиле и го застрелале напаѓачот, кој починал од раните во болница.

  Видео кое кружи на социјалните мрежи покажува дека автомобилот на напаѓачот бил фатен во град од куршуми. Ројтерс соопшти дека не може веднаш да ја потврди снимката.

  Локалната вооружена група бригади Тулкарм и Нур Шамс објави дека загинатиот човек Ахмед Абу ал Фул е нивни член. Групата ја потврди својата поврзаност со милитантите на Исламскиот џихад.

  Бригадите „Тулкарм“ и „Нур Шамс“ го опишаа нападот на палестинските безбедносни сили врз нивниот член како „атентат“ во израелски стил. Според вооружената група, Ал-Фул бил нападнат „без причина“.

  Палестинската управа, предводена од претседателот Махмуд Абас, има ограничена самоуправа на Западниот Брег и понекогаш ја координира безбедноста со Израел.

  Хамас, сојузник на Исламскиот џихад, ги осуди „нападите на силите на палестинската управа врз нашиот народ и борците на отпорот“.

  Безбедносните сили на ПС неколкупати се судрија со членови на локални вооружени групи во изминатата година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img