More

  Овие пет производи масовно ги избегнуваат дерматолозите

  spot_img

  За правилна нега на кожата, не е важно само да знаете кои производи да ги користите, туку и кои да избегнувате.

  Без разлика на мноштвото препарати кои не опкружуваат, треба да ги слушаме советите на експертите и да го избереме најдобриот производ за нашата кожа. Истражувавме што избегнуваат дерматолозите во широк лак и кои производи никогаш не би ги ставиле на лицето.

  1. Груб пилинг
  Иако пилингот е од суштинско значење за отстранување на мртвите клетки од кожата, грубиот може да ви направи повеќе штета отколку корист. Ова особено се однесува на луѓето кои имаат проблематично лице, многу акни и црвенило. Грубата ексфолијација може да предизвика трајно оштетување на веќе оштетената кожа, а дерматолозите генерално го избегнуваат. Наместо тоа, тие користат нежни мијалници и ги отстрануваат нечистотиите со фротир специјално дизајниран за пределот на лицето.

  2. Производи на база на алкохол
  Познато е дека алкохолот ја суши кожата и дерматолозите избегнуваат производи што го содржат. Тие можат да ги отстранат природните масла од кожата и да предизвикаат црвенило. Ако не сте сигурни кој е најдобриот отстранувач на шминка и правилна нега на лицето, прашајте експерт. Секогаш е подобро да користите благ, не-абразивен производ кој ќе ја остави вашата кожа чиста, негувана и мека. Сè што ви предизвикува непријатност при првиот допир, веднаш престанете да го користите.

  3. Производи со вештачки мириси
  Сите сакаме да мирисаме убаво, но во некои производи овие вештачки мириси се извор на сите проблеми. Во повеќето случаи, тие се силни и предизвикуваат црвенило, а во некои случаи и осип. Наместо тоа, изберете благи производи прилагодени на вашата возраст и тип на кожа. Само така можете да бидете сигурни дека вашата кожа ќе добие се што и е потребно за длабока хидратација, нега и убав изглед.

  4. Специјални креми за лице и врат
  Дерматолозите истакнуваат дека специјалните креми за лице и врат се маркетиншки трик, а за двете области е доволна една висококвалитетна крема. Ако имате крема за лице богата со ретинол, можете да ја нанесете на пределот на вратот бидејќи ќе му ја даде истата нега како и вашето лице. Погрижете се да истражите која крема најдобро функционира за вашата кожа и придржувајте се до неа. Некогаш евтините креми кои можете да ги купите во аптека прават подобра работа од скапите хидратантни креми кои на крајот не ви помагаат. Пред да купите, можете да побарате совет од експерт за кожа и да си дозволите таков што има се што ви треба.

  5. Минерални масла
  Минералните масла се состојки на некои хидратантни креми, но не се погодни за сите типови кожа. Со мрсна кожа, на пример, тие можат да ги затнат порите и да предизвикаат акни. Наместо овие масла, дерматолозите советуваат да купувате природни масла, како арган, јојоба или кокосово масло. Нема да создаде проблеми со акни и затнати пори и ќе ја нахрани вашата кожа и ќе и даде се што и е потребно за еластичност и здрав изглед.

  Совет од дерматолог
  Пред да купите ужасно скап производ за лице, прочитајте ги упатствата. Прочитајте ги состојките и погрижете се да не купувате производи со алкохол или минерални масла. Исто така, би било добро да се консултирате со дерматолог пред да купите, особено ако имате проблематична кожа. Експерт може да ви помогне да го изберете производот што најмногу одговара на вашиот тип на кожа и на вашиот паричник. Имајте на ум дека инвестирањето во квалитетни производи не е луксуз и дека позитивно влијаете на здравјето и убавината на вашата кожа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img