More

  Овие луѓе потешко ја поднесуваат топлината: Проверете дали сте во ризична група

  spot_img

  Топлината е опасна за човечкото тело и може да ги влоши постоечките здравствени состојби, а во поекстремни случаи може да доведе до смрт.

  Доктор Прабу Селвам од Америкарес истакнува дека како што се зголемуваат температурите се зголемува и ризикот од дехидрација. „Кога ќе дојде до дехидрација, човечкото срце и бели дробови мора да работат понапорно за да донесат кислород и крв до органите“, коментира тој за Си-Ен-Ен.

  „Кога луѓето имаат хронични здравствени проблеми, тогаш на тоа се додава и топлотниот стрес и нашите тела едноставно немаат способност да се справат со тоа како што би можел здрав човек“, истакнува тој.

  „Луѓето со заболување на црниот дроб или белите дробови се изложени на висок ризик“, рече Селвам. „Важно е да се напомене дека луѓето кои се социо-економски ранливи, без домување, кои живеат во јавни станови без клима и слично, се изложени на најголем ризик од топлина – а потоа меѓу овие луѓе, секој што има здравствени проблеми е изложен на уште поголем ризик“.

  Проблеми со бубрезите
  Незнаењето на состојбата на бубрезите и високата температура може да биде опасна комбинација. Секој со висок крвен притисок или дијабетес е изложен на ризик, бидејќи ова се двете водечки причини за откажување на бубрезите, според ЦДЦ. Други причини за бубрежна болест вклучуваат дебелина, срцеви заболувања, семејна историја, постара возраст, абнормална големина или структура на бубрезите и долга историја на лекови против болки.

  Пиењето многу вода е клучно. Ако вежбате, работите надвор или поминувате време на топло, обидете се да пиете чаша вода на секои 15 до 20 минути. Водата е најдобриот пијалок за консумирање бидејќи сокот, кафето и енергетските пијалоци може да бидат полни со шеќер и кофеин. Пиењето неколку енергетски пијалоци дневно може да го забрза вашето срце, што дополнително го оптоварува телото.

  За време на топло време, важно е да се јаде храна која може да ги замени електролитите. Храната која содржи големи количини на електролити како фосфат, магнезиум, калиум, хлорид, калциум и натриум вклучува авокадо, банани и агруми, брокула, леќа, печурки, ореви и семки од сончоглед или тиква.

  Опасност за бремени жени
  Според експертите, бременоста е опасен период за прегревање на телото бидејќи високите температури можат да и наштетат и на мајката и на фетусот во развој. Трудниците имаат поголема веројатност да дехидрираат и потешко се ладат со потење бидејќи се обидуваат да го оладат фетусот како и сопственото тело.

  Една од причините за раните контракции е дехидрацијата, според Американското здружение за срце. Дехидрацијата може да ја зголеми и можноста за напади, вртоглавица и несвестица.

  Прегревањето е поврзано со „промени во структурата на срцето на фетусот и дефекти на невралната туба, што може да резултира со состојби како што е спина бифида“, според Американското здружение за срце. Студијата од 2019 година предвидува зголемување на срцевите дефекти на фетусот помеѓу 2025 и 2035 година поради глобалното затоплување.

  Влијанието на топлината врз когнитивните и менталните способности
  Топлината, исто така, го оптоварува мозокот, што влијае на способноста за размислување, планирање, обрнување внимание и контрола на импулсите, велат експертите. Топлината предизвикува срцето да чука побрзо, крвниот притисок може да се намали и менталната обработка е нарушена. Овие промени може да останат дури и откако телото ќе се олади. Студиите открија дека способноста за решавање на когнитивните конфликти останува нарушена – што може да објасни зошто расправиите често се разгоруваат во жештината на моментот.

  Луѓето кои имаат нарушувања на недостаток на внимание, анксиозност, депресија и други ментални здравствени состојби тешко можат да се справат со топлината.

  Лаксативи и диуретици, исто така, промовираат дехидрација. Бета-блокаторите кои се користат за абнормален срцев ритам може да го забават протокот на крв во кожата.

  Други лекови кои го зголемуваат ризикот од болести поврзани со топлина вклучуваат антипсихотици како што се бензодиазепините, кои ги намалуваат нападите и помагаат при анксиозност и мускулни грчеви. Ризикот се зголемува и кај корисниците на блокатори на калциумови канали, кои се користат за намалување на крвниот притисок и лекови за тироидна жлезда.

  Влијанието на возраста
  Во однос на возраста, најголем ризик од топлотен удар имаат постарите лица, особено оние над 70 години и малите деца. „За постарите пациенти кои имале значителни здравствени проблеми, само неколку часа на температури од 26°C или повисоки може да бидат доволни за да предизвикаат значителни топлински болести како што се топлинска исцрпеност или топлотен удар“, вели Селвам.

  Децата може да бидат изложени на поголем ризик поради нивната околина, рече Селвам.

  „Додека возрасните можат да поминуваат време во канцеларија во текот на денот, од децата се очекува да бидат физички поактивни, дури и да излегуваат надвор и покрај жештината“, вели тој. „За време на часовите, децата може да немаат редовен пристап до пиење, освен ако нивните наставници не дозволуваат.

  Без разлика на возраста, оние кои се пренапоруваат на жештина се изложени на поголем ризик, додаде Селвам.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img