More

  Овие десет видови овошје имаат најмала количина шеќер

  spot_img

  Исклучувањето на шеќерот од вашата исхрана можеби е актуелен тренд, но ако размислувате да го елиминирате овошјето поради природните шеќери што ги содржат, можеби ќе сакате да размислите двапати.

  „Овошјето обезбедува многу работи што ни се потребни“, вели регистрираната нутриционистка Бони Тауб-Дикс, авторка на „Read It Before You Eat It“ за Good House Keeping. „Обезбедува витамини, минерали и антиоксиданси. Исто така, нè хидрира и ни обезбедува влакна што не заситуваат“, додава тој.

  За жал, не доволно луѓе јадат овошје колку што треба. Само еден од 10 возрасни консумира доволно порции овошје и зеленчук за да создаде урамнотежена исхрана, според ЦДЦ. Недостатокот на овие важни хранливи материи може да доведе до хронични болести како што се дијабетес и срцеви заболувања.

  Меѓутоа, ако сакате да го намалите внесот на јаглехидрати на здрав начин и не сакате да претерате со овошја со висока содржина на шеќер како бананите, има многу ниски јаглехидрати, хранливи опции. Еве 10 овошја што можете да ги консумирате секогаш кога имате желба за овошни слатки:

  1. Јагоди
  Јагодите се одлична опција кога станува збор за овошје со низок шеќер. Една шолја јагоди содржи само седум грама шеќер и обезбедува речиси, ако не и повеќе од вашата дневна препорачана доза на витамин Ц.

  2. Грејпфрут
  Најдобар начин да го минимизирате внесот на шеќер е внимателно да ја изберете големината на порциите, вели Тауб-Дикс. Грејпфрутот е одлична опција како замена за слатки закуски, но можеби нема да сакате да го јадете целото овошје, во зависност од вашите потреби. Половина од тоа овошје содржи осум грама шеќер.

  3. Авокадо
  Да, авокадото е навистина овошје. Големиот камен во центарот се смета за семе, што е една од дефинирачките карактеристики на плодот. Авокадото е полно со здрави масти кои го штитат вашето срце и го намалуваат ЛДЛ (т.н. „лош“) холестерол и фитохемикалии кои го намалуваат оксидативниот и воспалителниот стрес. Едно авокадо содржи малку повеќе од грам шеќер.

  4. Сливи
  Овие омилени доцно лето содржат само седум грама шеќер и имаат 30 калории по парче. Она што е интересно за сливите е што можете да бидете креативни со нив и да направите работи како џемови и мармалади без шеќер.

  5. Малини
  Овие бобинки имаат изненадувачки малку шеќер со оглед на нивниот сладок вкус: чаша содржи само пет грама шеќер. И со осум грама влакна, поголема е веројатноста да се чувствувате сити од другите овошја.

  6. Капини
  Ова е уште една вкусна бобинка. Една шолја содржи седум грама шеќер, осум грама влакна и два грама протеини, што ја прави совршена хранлива закуска.

  7. Јаболка
  Ако имате дијабетес или сте загрижени за тоа како овошјето влијае на нивото на шеќер во крвта, размислете за начинот на кој го консумирате. Целото јаболко има понизок гликемиски индекс (ГИ) од сокот од јаболко, вели Тауб-Дикс. Ова значи дека сокот од јаболко има потенцијал да го подигне нивото на шеќер во крвта повеќе отколку со конзумирање на редовно овошје. Едно јаболко со средна големина содржи само 19 грама шеќер, додека една чаша незасладен сок од јаболко има околу 24 грама.

  8. Праски
  Малку може да се спореди со чувството на задоволство кога ги потопувате забите во сочна, слатка и курва праска. Една праска со средна големина содржи околу 13 грама шеќер.

  9. Портокали
  Како и со јаболката, подобро е да се јаде целото овошје отколку да се пие сок од портокал. Обичен портокал содржи 12 грама шеќер и повеќе од дневниот препорачан внес на витамин Ц. Една чаша незасладен сок од портокал, од друга страна, содржи двојно повеќе шеќер и само една третина од влакна.

  10. Азиска круша
  Овие големи круши се тврди, крцкави и вкусно слатки. Бидејќи се многу вкусни, можеби ќе се изненадите кога ќе дознаете дека главно се вода и содржат само 8,6 грама шеќер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img