More

  Ова се најскапите градови во светот!

  spot_img

  Њујорк и Сингапур се рангирани како најскапи градови во светот, според годишното истражување на глобалните трошоци за живот на Економист интелигенс унит (EIU).

  Њујорк првпат е на врвот на листата, додека Сингапур е на првото место по осми пат во последните 10 години.

  Израелскиот Тел Авив, кој во 2021 година беше прогласен за најскап град во светот, годинава е на третото место.

  Покрај Њујорк, во листата на десет најскапи градови напредуваа и Лос Анџелес и Сан Франциско.

  Сите 22 американски градови опфатени со истражувањето се зголемија на рангирањето поради брзиот раст на цените и силниот долар.

  Шест од нив – Атланта, Шарлот, Индијанаполис, Сан Диего, Портланд и Бостон – беа меѓу 10-те градови кои покажаа најголеми скокови во рангирањето.

  Во рангирањето најмногу напреднаа руските градови Москва и Санкт Петербург, кои скокнаа за 88, односно 70 места.

  Повеќето европски градови паднаа во рангирањето.

  Сирискиот главен град Дамаск и либискиот Триполи остануваат најевтините градови.

  Истражувањето оваа година беше спроведено од 16 август до 16 септември во 172 поголеми градови во светот.

  „Војната во Украина, западните санкции против Русија и политиката на Кина за нулта ковид предизвикаа проблеми со синџирот на снабдување кои, во комбинација со зголемените каматни стапки и флуктуациите на девизниот курс, резултираа со криза на трошоците за живот низ целиот свет“, рече Упасана. Дут, шеф на EIU се занимава со трошоците за живот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img