More

  Ова се најприврзаните типови на кучиња: тие се пријателски расположени, нежни и лојални

  spot_img

  Иако сите кучиња ги сакаат своите сопственици, некои се помалку, некои поприврзани. Некои раси ќе создадат многу посилна врска и однос со нивниот сопственик, до тој степен што дури може да се наречат напорни, лепливи и слични.

  Некои кучиња едноставно не сакаат да го напуштат својот сопственик, сакаат да бидат во негова близина. Без разлика дали сакаат да се гребат по грбот или стомакот, дали е доволно да ја почувствуваат раката на сопственикот, тие секогаш ќе бидат „до вашата нога“.

  Лабрадор
  Лабрадорите се познати по тоа што се исклучително пријателски расположени, нежни и лојални. Речиси секогаш ќе го најдете до ногата на сопственикот.

  Златен ретривер
  Оваа раса е исто така позната по својот убав и нежен карактер, но тие исто така можат да станат исклучително приврзани за нивните сопственици. Тие сакаат да се гушкаат, но понекогаш знаат да бидат навистина тешки во тоа.

  Чивава
  Оваа мала раса е позната по тоа што е многу приврзана за својот сопственик. Таа е многу понедоверлива кон странците и може да биде многу заштитничка кон својот сопственик.

  Јоркширски териер
  Јоркширските териери создаваат блиска врска со нивните сопственици, а нивниот голем проблем е што можат да станат анксиозни и депресивни кога се разделени, па дури и одењето на работа може да биде проблем за некои.

  Гранични судири
  Иако е раса која лесно се тренира бидејќи е исклучително фокусирана на извршување на задачите, единственото нешто што може да го одвлече вниманието од топката е неговиот сопственик. Граничните колари се многу лојални, но можат да станат вистински лепливи, барајќи внимание и галење.

  Австралиски овчар
  Овие прекрасни кучиња се многу лојални и ќе формираат силни врски со своето семејство.

  Доберман
  Доберманите се кучиња чувари и се прилично посесивни кога се во прашање нивните сопственици. Уживаат да бидат блиски со семејството нон-стоп и покрај својот „опасен“ изглед, обично се одлични гушкачи.

  Кокер шпаниел
  Тие се познати по својот прекрасен и нежен карактер, но можат да станат вознемирени и нервозни доколку не им се посвети доволно внимание, пишува India Times.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img