More

  Ова се десетте најлоши пијалоци за здравјето

  spot_img

  Голем број секојдневни пијалоци претставуваат ризик по здравјето, и иако сметаме дека некои се здрави и подобра опција од газираните пијалоци, тие всушност се сорти што треба да ги консумираме што е можно помалку.

  Енергетски пијалоци и оние за пред вежбање
  Некои ги сметаат за добредојдени пред тренинг, но овие пијалоци можат да го зголемат крвниот притисок и нивото на стрес, вели нутриционистот Кајли Иванир. Освен тоа, можат да го нарушат сонот, бидејќи содржат големи количини на кофеин и други стимуланси, пишува 24сата.

  „Други несакани ефекти од вишокот стимуланси кои се наоѓаат во пијалоците пред тренинг и енергетските пијалоци се главоболки и гадење“, вели Иванир.

  Покрај тоа, тие имаат и вештачки засладувачи и вкусови кои можат негативно да влијаат на здравјето на цревата и мозокот.

  Коктели
  Можеби се вкусни, но луѓето кои ги сакаат овие пијалоци треба да размислат што пијат бидејќи просечниот сладок коктел содржи не само алкохол, туку и сируп од фруктоза. Ниту една од овие состојки не е добра за црниот дроб.

  Црниот дроб е исклучително важен орган бидејќи ги обработува течностите што минуваат низ телото. Ова ја загрозува способноста на црниот дроб да ги филтрира токсините и ја спречува неговата конверзија на фруктоза во гликоза.

  Како резултат на тоа, не можеме да се детоксицираме, а вишокот фруктоза го складираме како маснотии. Ова потоа може да предизвика зголемување на триглицеридите, штетен липид во крвта, што е една од причините за замастен црн дроб.

  Популарниот летен напиток Aperol Spritz може да предизвика здравствени проблеми. Популарниот летен пијалок Aperol Spritz може да предизвика здравствени проблеми.
  Газирани пијалоци
  Газираните, слатките и зашеќерените безалкохолни пијалоци се исклучително популарни насекаде низ светот, но добро е познато дека прекумерното пиење не е добро за нашиот организам. Просечно шише безалкохолен пијалок содржи 60 грама шеќер.

  Се препорачува луѓето да ја намалат количината на шеќер во нивната исхрана. Идеалната рамнотежа е шеќерот да сочинува 10% од дневниот внес на калории, вели нутриционистката Ејми Горин.

  Алтернатива на засладените газирани пијалоци е газирана вода со лимон или портокал.

  Леден чај
  „Ледениот чај содржи шеќер колку и газираните пијалоци. Има врска, вели таа, меѓу оние кои пијат големи количини ладен чај и оние кои развиваат дијабетес тип 2“, вели американскиот нутриционист Џинан Бани.

  Сок со адитиви
  Експертите велат дека е вообичаено компаниите кои произведуваат пијалоци да додаваат разни адитиви во сокот, а со тоа пијалокот добива само дополнителни празни калории.

  Пијалоци со вештачки засладувачи
  Вештачките засладувачи како аспартамот и сукралозата се лоши за микробиомот и здравјето на нашите црева.

  „Тие се лоши за нашето целокупно здравје бидејќи цревата игра клучна улога во многу телесни системи како што се имунитетот, хормоните, производството на серотонин и апсорпцијата на хранливи материи“, рече нутриционистот.

  Пијалоци збогатени со нектар од агава
  Агаве сируп е засладувач направен од сок од растението агава. Замената за шеќер станува сè попопуларна во последниве години благодарение на наводните здравствени придобивки во споредба со медот и шеќерот. Сепак, според Кајли, тоа е сируп од пченка со висока фруктоза кој се маскира како здрав алтернативен засладувач.

  Производите од агава што се продаваат во супермаркетите обично содржат 80 до 90% фруктоза. Нормално, црниот дроб ја претвора фруктозата во гликоза, но преголемиот внес значи дека се претвора во маснотии. Овој вишок маснотии, вели Кајл, ќе се покаже на стомакот.

  Фрапе
  Можеби се сè попопуларни, но фрапете се полни со шеќер и масти.

  Ова, истакнува Кајли, е комбинација од шеќер од сируп и заситени масти кои обично доаѓаат од кремот.

  И покрај тоа што се вкусни, мастите и шеќерот доведуваат до вишок маснотии поради зголемување на хормонот инсулин. Тие исто така може да доведат до метаболички синдром и отпорност на инсулин.

  Ладно кафе
  Ледените или замрзнатите кафиња со млеко содржат слично количество шеќер како и газираните.

  Засладените пијалоци од кафе се идентификувани како диететски елемент кој има значителен придонес во внесот на додаден шеќер, пишува msn.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img