More

  Осум знаци дека мажот е во „средовечна криза“: Што да правите?

  spot_img

  Спортски автомобили, нови хобија, продолжување на косата и состаноци со многу помлади луѓе… Тоа е клише, но ако тоа е она што ви паѓа на ум кога ќе помислите на „средовечна криза“, не сте сами. А работата со клишеата е што повеќето од нив се засновани на факти. Дури и во овој случај.

  Повеќе од половина од испитаниците на анкетата на Јавното радио во Висконсин рекоа дека кризата во средовечноста е многу реално, депресивно искуство низ кое секој поминува, пишува Today.com. Дали ова значи дека секој маж го доживува тоа? Не мора. Но, сепак… Еве осум предупредувачки знаци:

  1. Тој вели дека животот е досаден
  Ако некогаш ја сакал својата работа и бил среќен дома, но сега немирот и апатијата се населиле, можеби се соочува со средовечна криза. Ова е обично поради една од двете причини: додека некои мажи влегуваат во средна возраст, сфаќаат дека многу од нивните соништа останале (и ќе продолжат да бидат) неостварени. Други реагираат на овој начин бидејќи постигнале многу цели во кариерата и сега се прашуваат дали воопшто останало нешто.

  Во двата случаи, мажот сака да ја промени својата рутина. Понекогаш дури значи да се откажете од работата и често да се гледате со пријателите.

  Жените кои се во врска со таков маж обично се тешат дека тоа е само фаза и често ги игнорираат или негираат знаците, но експертите предупредуваат дека тоа е грешка. Ова може сериозно да влијае на врската. Обрнете внимание на немирот на вашиот партнер и слушајте кога зборува за неговите грижи, охрабрувајќи го да прави помали промени (наместо драстични), велат експертите.

  2. Размислува или веќе има афера
  Ова е само една од болните последици од средовечната криза. Средовечните мажи често се „омекнуваат“, објаснува психологот Џим Конвеј. Тие повеќе се фокусираат на луѓето и чувствата – иронично, некои бракови страдаат поради тоа. Тој исто така додава дека е лесно мажите да бидат вовлечени во афера ако нивните сопруги не ги разбираат промените и ако комуникацијата меѓу нив умре.
  двојка

  Но, ако веќе има афера, треба да знаете дека тој самиот решил да го прекрши заветот. А и да му поставиш ултиматум, човек да е во криза, нема да слуша.

  3. Одеднаш носи импулсивни одлуки
  Обрнете внимание ако одеднаш изгуби интерес за работа, размислува за промена на работното место или штотуку размислувал за Порше. Изгледа како одеднаш да сака да надомести се што пропуштил во младоста. Ова е сигурен знак за средовечна криза.

  Но, овој симптом е многу полесно да се надмине целосно од некои други. Она што изгледа импулсивно е всушност резултат на неговото долго размислување. Овој тип на вознемиреност бара трпение и комуникација. Обидете се да разберете зошто имало промена во кариерата итн. Тогаш има разумна дискусија за тоа, вели експертот.

  4. Драматично го менува својот изглед
  Ако вашиот маж станал малку препотентен, може да имате проблем. Ако почнал да зборува за козметички зафати, проблемот е малку поголем. Првиот чекор за да му помогнете на неговото рането и старее его е да му дадете комплименти. Се разбира, понекогаш дури и ова не е доволно. За жал, ненадејната преокупација со изгледот може да биде и знак дека тој има афера.

  5. Не е заинтересиран да поминува време (или да има секс) со вас
  Ако се чини дека има проблеми со самодовербата и генерално е несреќен, сексот исто така може да стане дополнителен товар. Од друга страна, ако има афера, може да стане повеќе анимиран за да ја прикрие.
  двојка

  Во секој случај, внимавајте на големи промени. И секогаш прашувајте за се што ве збунува. Експертите се согласуваат дека добрата комуникација е важна за секоја врска и особено корисна за време на средовечна криза.

  6. Почнал да пие или да злоупотребува други супстанци
  Овој знак е сосема очигледен, особено ако алкохолот е веќе сериозен проблем. Тоа е проблем со кој мажот ќе мора да се справи сам.

  Партнерката може да каже дека не се согласува тој да прави нешто такво, но не може да го „натера“ да престане ако не сака да престане, вели експертот. Советувањето може да им помогне на парот.

  7. Покажува типични знаци на депресија
  Спиење повеќе, губење апетит, чувство на лошо… Иако депресијата погодува милиони мажи секоја година, многу мажи ги игнорираат овие знаци бидејќи не мислат дека е „мажествено“.

  Ако забележите такви знаци, задолжително поттикнете го да разговара или да посети терапевт. Во овој случај, на партнерот му е потребна дополнителна поддршка. Можеби ќе сакате да му се придружите на терапија.

  8. Претерано е носталгичен и постојано се сеќава на младоста или на првата љубов
  Некои мажи почнуваат да размислуваат што ако… и да ги преиспитаат своите стари одлуки. Носталгијата може да биде незгодна затоа што се чини дека секој го гледа минатото низ розови очила. Се разбира, сопругот не може ни да сонува што всушност би се случило ако, да речеме, се ожени со својата средношколска љубов, но сега може да сонува како би било.

  Ова мечтаење му е пријатно, бидејќи за момент може да заборави на сите работни места и сметки. Но, не грижете се. Ова мечтаење е обично безопасно.

  Опасно е само ако таквото мечтаење го доведе до точка кога ќе реши повторно да се поврзе со таа личност, пренесува aktivni.si.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img