More

  Осум намирници кои можат да ви помогнат да стекнете мускули и да имате повеќе протеини од јајцата

  spot_img

  Иако најлесно се добива протеин од месото, оние кои не сакаат или поради некоја причина не можат да консумираат месо, ќе мора да бараат протеин меѓу некои други намирници, најчесто житарки и семки.

  1) Леќа
  Леќата доаѓа во различни варијации – црвена, жолта, црна, кафеава и зелена.

  Не дозволувајте нивната минијатурна големина да ве измами за нивната хранлива вредност. Готвената леќа содржи до 25 грама протеини на 100 грама.

  2) Соја
  Може да има до 39 грама протеини на 100 грама варена соја.

  Како флексибилна храна, сојата може да се користи за подготовка на широк спектар на јадења, вклучувајќи салати, главни јадења и закуски.

  3) Семки од тиква
  Освен што се одличен извор на протеини, семките од тиква содржат и минерали кои ја зголемуваат енергијата како цинк, фосфор и магнезиум. Околу 9 грама протеин, што е повеќе од едно варено јајце, може да се добијат од 30 грама семки од тиква.

  4) Семе од коноп
  Семето од коноп, познато и како срца од коноп, се крцкави зрна богати со протеини и ниски калории – околу 6 грама протеини во две лажици. Семето од коноп е исто така богато со омега-3 масни киселини и алфа-линолеински киселини, кои се добри за срцето.

  5) грчки јогурт
  Грчкиот јогурт е одличен извор на пробиотици, помагајќи да се чувствувате сити подолго време. Во пакување од 170 грама грчки јогурт со малку маснотии има 17 грама протеини.

  6) Чиа семиња
  Две лажици чиа семе обезбедуваат 5 грама протеини. Исто така, чиа семето содржи линоленска киселина, која е омега-3 масна киселина добиена од растенија, влакна, калциум и железо.

  7) Киноа
  Добивате дури 14 грама протеини на 100 грама варена киноа. Киноата е невообичаено комплетен растителен протеин, што значи дека ги содржи сите потребни амино киселини.

  Дополнителна предност на киноата е тоа што може да се подготви за само неколку минути.

  8) Грашок
  Во 100 грама грашок има 5,42 грама протеини и 5,7 грама влакна, кои го поддржуваат здравјето на срцето и дигестивниот систем.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img