More

  Осомничениот Дејан 2 часа раскажувал како го сторил делото

  spot_img

  Двегодишната Данка Илиќ исчезна на 26 март во Бањско поле кај Бор. По 10-дневна потрага, полицијата ги уапсила Срѓан Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ од Бор, осомничени дека со автомобил го удриле девојчето, ѝ го ставиле телото во багажникот, а потоа ја фрлиле однеле на депонија.

  Телото на девојчето сѐ уште не е пронајдено, а она што ги остави сите во шок е изјавата на еден од осомничените кој објаснил како ѝ изрекол казна на малата Данка.

  – Првоосомничениот Срѓан Јанковиќ се бранеше молчејќи. За разлика од него, второосомничениот Дејан Драгијевиќ речиси два часа детално разговарал за тоа што се случило. Тој раскажал дека откако ја удрил автомобилот, малата Данка паднала, а тој истрчал од совозачкото седиште, пришол до повреденото девојче и веднаш почнал да ја дави со голи раце. Со сета сила и го стисна вратот и таа многу брзо престанала да дише, според негова проценка. После тоа ѝ го ставиле телото во багажникот, а потоа се оддалечиле и го фрлиле на депонија – неофицијално дознаваат од обвинителството.

  Инаку, Јанковиќ беше уапсен на 4 април, признавајќи во полиција дека возел службено возило „фиат панда“ со кое го удрил девојчето, што се поклопило со сведочењето на неговиот колега Дејан Драгијевиќ. Сепак, на рочиштето во Вишото јавно обвинителство во Заечар, Јанковиќ реши да се брани молчејќи. Иако Драгијевиќ го призна делото, Јанковиќ даде детална одбрана, демантирајќи се што претходно признал.

  За жал, иако Дејан Драгијевиќ детално го опиша убиството и рече дека телото го фрлиле на депонијата, поради што потрагата била концентрирана на селото Зло, откако ја пребарале депонијата, дворот на семејната куќа на Драгијевиќ, окното и други потенцијални места, телото сè уште не е пронајдено.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img