More

  Орбан со остри критики за Германија среде Берлин

  spot_img

  Унгарскиот премиер Виктор Орбан во петокот го посети Берлин, а пред средбата со канцеларот Олаф Шолц во интервју ја критикуваше имиграциската политика на Германија.

  – Германија денес не изгледа како пред десет години… оваа Германија веќе не е Германија што ни ја дадоа нашите дедовци и родители за пример – изјави Орбан за унгарското државно радио Кошут пред средбата со германскиот канцелар Олаф Шолц.

  Орбан објасни дека порано се зборувало дека Германија е „земја на ред и вредни луѓе“.

  – Денеска Германија е шарен, изменет мултикултурен свет каде што мигрантите повеќе не се гости – рече унгарскиот премиер.

  Тој додаде дека проблемот е што „левичарската влада“ во Берлин „масовно ги дели германските пасоши“.

  – Мигрантите веќе не се гости на германските домаќини, туку сега имаат свое право – заклучи Орбан. Тој уште еднаш повтори дека ја донел вистинската одлука во 2015 година кога не дозволи бегалците да останат во Унгарија.

  Во истото интервју тој ги критикуваше и кадровските планови во Брисел кои укажуваат на реизбор на Урсула фон дер Лајен, која е „производ на коалицијата за војна и миграција“, и го обвини претседателот на Европската народна партија, Германецот Манфред Вебер, на водечките европски конзервативци од десницата и се обидува да ги спроведе „плановите на Сорос“.

  Орбан е во Берлин по повод унгарското претседавање со Европската унија на 1 јули.

  За разлика од обичајот при работните посети, по средбата не е беше предвидена прес-конференција, а германските медиуми пишуваат дека откажувањето на средбата со медиумите и избегнувањето на фотосесијата е „желба на кабинетот на канцеларот“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img