1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Општина Охрид со ново работно време, но и со нов НИС кој ќе ги сопре досегашните злоупотреби кои ги правеле вработените со години.

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Општина Охрид воведува ново летно работно време за вработените. Според информациите до кој дојде редакцијата Охридскај, вработените во државната администрација во Општина Охрид ќе мораат да се придржуваат кон новото работно време од 06 до 14 часот или од 07 до 15 часот.

Сппред информациите до кој дојде редакцијата Охридскај, новини ќе има и во надзорно информативниот систем на Општина Охрид.

Наместо како до сега евиденција на работно време да биде со смарт картичка, ќе се воведе нов систем со допир на прст (папиларни линии) попознат како – fingerprint.

Досегашниот начин на евидентирање на работно време преку картичка покажа низа од слабости, но и креативност на државната администрација во Општина Охирд, кој меѓу себе си ги поддавале картичките за пријава и одјава на работно време, па на тој нчин ем недоаѓале на работното место, ем во системот за евиденција на работно време се воделе како уредно пријавени на своето работно, па така еден вработен пријавувал 10 отсутни негови колеги од работното место и тоа траело со години.

Со новиот надзорно информативен систем fingerprint се оневозможуваат сите претходни манипулации кој се правеа со картичките, но како новина се воведува и дневна контрола на сите вработени за работно време, како и за паузата од 30 минути, која се злоупотребувала до крајни граници.

Со воведување на  новиот систем, сите раководители на Општина Охрид ќе мораат да имаат дневни извештаи кој ќе ги доставуваат до секретарот на општина Охрид, а толеранцијата ќе се сведе на Нула, зошто државните службеници во Општина Охрид ги плаќаат граѓаните и тие мора да бидат на своите работни места и да бидат сервис на граѓанинот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ЕУ е стратешки приоритет на Владата, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во преговорите. Вицепремиерката Славица Грковска во...

МВР – Извадок на дел од дневните настани 30.01.2023

На 29.01.2023 во 19.20 часот на ул.„Трајко Николоски“ во Прилеп, полициски службеници од СВР Битола-ОВР Прилеп го лишиле од слобода Џ.П.(40) од Прилеп. Тој...

Најмалку 28 загинаа, а 150 се повредени во Пакистан

Најмалку 28 лица загинаа, а повеќе од 150 се повредени во експлозија во џамија во пакистанскиот град Пешавар. Експлозијата се случи кога џамијата беше...
spot_img
spot_img
spot_img