More

  Опасната бактериска инфекција STSS ја пустоши Јапонија: „Дури и со третман, STSS може да биде фатална“

  spot_img

  Случаите на опасна и многу смртоносна бактериска инфекција достигнаа рекордно ниво во Јапонија, покажуваат официјалните статистики, а експертите се уште не можат да ја утврдат точната причина за зголемувањето.

  Од 2 јуни, јапонското Министерство за здравство регистрираше 977 случаи на синдром на стрептококен токсичен шок (STSS), кој има стапка на смртност до 30%. Околу 77 лица починале од инфекцијата во периодот од јануари до март, според најновите податоци.

  Тековната епидемија во Јапонија веќе го надмина минатогодишниот рекорд од вкупно 941 прелиминарна инфекција – најмногу откако почна да се мери статистиката во 1999 година. Јапонскиот Национален институт за заразни болести објави 97 смртни случаи предизвикани од STSS минатата година, што е втор најголем број смртни случаи во изминатите шест години.

  Симптоми и можни последици
  STSS е ретка, но сериозна бактериска инфекција која може да се развие кога бактериите се шират во длабоките ткива и крвотокот. Пациентите првично страдаат од треска, болки во мускулите и повраќање, но симптомите брзо можат да станат опасни по живот со низок крвен притисок, оток и откажување на повеќе органи бидејќи телото оди во шок.

  „Дури и со третман, СТСС може да биде фатален. Дури три од 10 лица со STSS ќе умрат од инфекција“, според американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

  Повеќето случаи на STSS се предизвикани од стрептокок од групата А (ГАС), кој главно предизвикува треска и инфекции на грлото кај децата. Во ретки случаи, стрептокок А може да стане инвазивен кога бактеријата произведува токсин што му дозволува да влезе во крвотокот, предизвикувајќи сериозни болести како што е токсичен шок.

  Стрептококата А, исто така, може да предизвика некротизирачки фасциитис „јадејќи месо“, што може да доведе до губење на екстремитетите. Сепак, повеќето пациенти кои ја развиваат болеста имаат други здравствени фактори кои можат да ја намалат способноста на нивното тело да се бори против инфекцијата, како што се ракот или дијабетесот, според ЦДЦ.

  Инвазивните инфекции од групата А стрептокок во голема мера беа содржани од контролите на Ковид-19, како што се маскирање и социјално дистанцирање, но откако тие мерки беа олеснети, многу земји пријавија зголемување на случаите.

  Во декември 2022 година, пет европски земји пријавија до Светската здравствена организација за зголемување на инвазивната група А стрептокок (iGAS), а децата под 10 години беа најпогодени. ЦДЦ рече дека исто така истражува очигледно зголемување на болеста во тоа време.

  Во март, јапонските власти предупредија на скок во случаите на STSS. Јапонскиот Национален институт за заразни болести објави проценка на ризик во која се вели дека бројот на случаи на STSS предизвикани од iGAS „се зголеми од јули 2023 година, особено кај оние помлади од 50 години“.

  ЦДЦ вели дека постарите луѓе со отворена рана се изложени на зголемен ризик од заразување со STSS, вклучувајќи ги и оние кои неодамна имале операција.

  „Сепак, експертите не знаат како бактеријата влегла во телото на речиси половина од луѓето кои добиваат STSS“, објави ЦДЦ на својата веб-страница.

  Причината за овогодинешното зголемување на случаите на STSS во Јапонија останува нејасна, според јапонскиот јавен радиодифузен сервис NHK.

  Професорот Кен Кикучи од Женскиот медицински универзитет во Токио за NHK изјави дека зголемувањето може да се должи на ослабениот имунолошки систем на луѓето по Ковид.

  „Можеме да го зајакнеме имунитетот ако постојано сме изложени на бактерии. Но, тој механизам беше отсутен за време на пандемијата на коронавирус“, рече Кикучи. „Значи, повеќе луѓе сега се подложни на инфекција и ова може да биде една од причините за наглото зголемување на случаите“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img