More

  ОН започнуваат истрага за убиството на нивниот меѓународен персонал во нападот во Рафах

  spot_img

  Обединетите нации започнаа истрага за неодредениот напад во понеделникот врз автомобил на ОН во Рафах, во кој загина меѓународен член на персоналот на ОН во Газа за прв пат од 7 октомври, изјави портпаролот на генералниот секретар на ОН.

  Вработениот, пензиониран офицер на индиската армија по име Ваибхав Анил Кале, работел за Одделот за безбедност и безбедност на ОН и бил на пат кон Европската болница во Рафах заедно со колега, кој исто така бил повреден во нападот.

  Денеска, индиското Министерство за надворешни работи соопшти дека нивните дипломатски претставништва биле „во контакт со релевантните органи“ во врска со истрагата и помагаат во враќањето на посмртните останки.

  Израел се движи подлабоко во Рафах во јужниот дел на Газа, каде што повеќе од еден милион луѓе побараа засолниште, а неговите сили во вторникот го бомбардираа северниот дел на енклавата во некои од најжестоките напади во последните неколку месеци.

  Израелските меѓународни сојузници и хуманитарни организации постојано предупредуваа на копнена инвазија на Рафах, а Израел тврди дека таму се скриени четири баталјони на Хамас.

  Во изјавата во понеделникот по смртта на Кале, генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш го повтори „итен апел за итен хуманитарен прекин на огнот и за ослободување на сите заложници“, велејќи дека конфликтот во Газа продолжува да зема голем број жртви „не само на цивилите , но и на хуманитарните работници“.

  Палестинските здравствени власти соопштија дека израелската копнена и воздушна кампања во Газа од 7 октомври убила повеќе од 35.000 луѓе и ги натерала повеќето од 2,3 милиони жители на енклавата да ги напуштат своите домови.

  Во вторникот, заменик-портпаролот на генералниот секретар на ОН, Фархан Хак, рече дека ОН формирале комисија за утврдување факти за да се утврди одговорноста за нападот.

  „Истрагата е многу рано, а деталите за инцидентот сè уште се проверуваат со израелските одбранбени сили“, рече тој.

  Во моментов има 71 меѓународен член на персоналот на ОН во Газа, рече тој.

  Главната агенција за помош на Обединетите нации во Газа, УНРВА проценува дека околу 450.000 луѓе го напуштиле градот од 6 мај. Повеќе од еден милион цивили побарале засолниште таму.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img