More

  Објавени новите цени на горивата во Србија, дизелот се приближи до „критичната граница“

  spot_img

  Горивото повторно поскапе, цената на дизелот се приближи до „критичната граница“ од 210 динари, од која брзо достигна повисоко ниво пред околу осум месеци и на крајот до 220 динари за литар. Сега се објавени нови цени, а лоши вести доаѓаат од светот.

  Литар еуродизел на пумпите од 15 часот до следниот петок во истиот термин ќе чини најмногу 207 динари, а бензинот Еуропремиум БМБ ќе чини 189 динари, дознава „Блиц Бизнис“. Дизелот практично поскапе за 3 динари, а цената на бензините остана иста, пишува Блиц.

  Извесен период горивата во Србија беа повисоки од недела во недела, а трендот беше проследен со раст и движење на цената на барелот на светските берзи. Барел на лондонскиот пазар изнесуваше речиси 75 долари, а во последните неколку недели цената „замина“ на ниво од околу 88 долари, што беше највисока цена од јануари годинава. Цената тогаш достигна ниво од 90 долари во претходните денови, а проценките се дека барелот би можел да поскапи.

  Најавено е и дека акцизите за горивата ќе поскапат од октомври, па се очекува нов бран поскапувања.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img