More

  Нутриционистот предупредува: Ова се трите најлоши работи што можете да ги јадете

  spot_img

  Нутриционистот предупредува: Ова се трите најлоши работи што можете да ги јадете
  „Не велам дека никогаш не треба, но во многу ретки прилики.

  „Најлошото нешто што можете да јадете е висококалорична храна која содржи малку здрави и хранливи материи како есенцијални витамини и минерали“, вели Лук Кори, регистриран диететичар во клиниката Мајо.

  Тие вклучуваат газирани сокови, различни колачи и колачи, пржена и замрзната храна, месни производи. „Многу од овие намирници се исто така богати со натриум и додаден шеќер, што може да придонесе за сериозни болести и здравје“, предупредува Кори за најлошите работи што ги може да влезе во вашето тело.

  „Никогаш не велам дека никогаш повеќе не треба да јадете храна, повеќе би сакал да кажам дека ја консумирате во многу ретки прилики“, вели диететичарот.

  1. Замрзната пица
  „Повеќето замрзнати пици содржат многу калории, натриум, шеќер и заситени масти и малку други корисни хранливи материи.

  2. Газирани пијалоци
  Газираните пијалоци се многу лесни за консумирање во големи количини, што може да придонесе за голема количина на внесени калории, како и шеќер. „Тоа може да доведе до зголемување на телесната тежина и други здравствени проблеми.

  3. Месни производи
  Кори наведува сланина, колбаси и месни деликатеси кои не само што имаат многу калории, туку се богати со заситени масти, како и со некои нитрати и нитрити, кои можат да придонесат за разни болести.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img