More

  Нуклеарни подморници во близина на Норвешка како дел од руските воени вежби

  spot_img

  Подморници на руската Северна флота со нуклеарен погон лансираа крстосувачки ракети кон морските цели како дел од вежбите во Баренцовото Море, објавија во средата руските новински агенции, цитирајќи соопштение на флотата.

  „Крстосувачки ракети на нуклеарни подморници… Северните флоти гаѓаа морски цели во Баренцовото Море“, објави новинската агенција ТАСС.

  Подморниците на нуклеарен погон Северодвинск и Орел истрелаа крстосувачки ракети „Калибр“ и „Гранит“ на оддалеченост од околу 170 километри кон целта, симулирајќи раздвојување на непријателските десантни бродови, објави новинската агенција Интерфакс.

  „… Борбената вежба беше успешно завршена“, ја цитира Интерфакс изјавата на флотата. „Користеното ракетно оружје уште еднаш ги потврди своите вродени карактеристики и висока доверливост.

  Областа за лансирање ракети беше однапред затворена за цивилна навигација и летови.

  Баренцовото море, дел од Арктичкиот Океан, се наоѓа во близина на северните брегови на Норвешка и Русија и е поделено меѓу норвешките и руските територијални води.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img