More

  Нозе на патник висеа од шкафчето за багаж над седиштата во лет на Боинг 787-9 Дримлајн од Шпанија кон Уругвај

  spot_img

  Нозе на патник висеа од шкафчето за багаж над седиштата во лет на Боинг 787-9 Дримлајн од Шпанија кон Уругвај. Сите што не биле врзани со ремен летнале во воздух, сведочат патници од летот. „Ер Европа“ во соопштение по турбуленциите објави:

  „Авионот слетал нормално, а повредените се во болница и им се санираат повредите“.

  Пилотот ги предупредил патниците на летот UKS045 од Шпанија да се вратат на своите места и да ги врзат појасите непосредно пред да наидат на турбуленции. Отпрвин, промената на протокот на воздух околу авионот била мала, но потоа авионот одеднаш се урнал.

  Зборувајќи за шпанските медиуми, еден патник изјавил:

   

  – Чувството беше застрашувачко, чувството дека паѓаш и дека никогаш нема да заврши. И свесни сте дека паѓате со неразбирлива брзина. Мислевме дека ќе умреме додека не видов на екранот дека авионот почна да се крева – рече адвокат кој отпатувал во Европа на работа.

  На снимката може да се види како паѓаат делови од таванот.

  Други патници му помагаат на човек заглавен во шкафчето над главата, извлекувајќи го за неговите нозе, додека некои патници лежеа на подот.

  Целиот инцидент траел само неколку секунди, но многу патници биле тешко повредени. Министерот за надворешни работи на Уругвај потврди дека летот итно слетал во Натал по инцидентот, а 30 повредени патници биле итно пренесени во градската болница монсињор Валфредо Гургел.

  Ова не е првпат да се случи хаос во авион на „Боинг“. На 7 јуни патнички авион Боинг 737 со 163 патници и 9 членови на екипажот за влакно избегна пад по драматичното полетување од аеродромот во Бристол на пат за Гран Канарија.

  На 21 мај Боинг 777-300ЕР принудно слета во Тајлан на пат од Лондон до Сингапур по силни турбуленции. Загина 37-годишен Британец и 30-мина беа повредени.

  Во мај западните медиуми пишува за тоа што се случува со Боинг и за фактот што некои од авионите се под меѓународна истрага.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img