More

  Ново поскапување на нафтата поради Русија и Саудиска Арабија

  spot_img

  Цените на нафтата пораснаа четврта по ред сесија во вторникот, бидејќи слабото американско производство од шкрилци ја поттикна загриженоста за недостигот на снабдување што произлегува од продолженото намалување на производството од страна на Русија и Саудиска Арабија.

  Фјучерсите на сировата нафта „West Texas Intermediate“ поскапеа за 99 центи, или 1,1 отсто, на 92,47 долари, додека фјучерсите на суровата нафта „брент“ поскапеа за 58 центи, или 0,61 отсто, на 95,01 долари за барел.

  Цените се зголемуваат три последователни недели и сега се блиску до највисоките нивоа во последните 10 месеци за двата одредници.

  на нафта од шкрилци во САД е на пат да падне на 9,393 милиони барели дневно во октомври, што е најниско ниво од мај 2023 година, објави во понеделник американската Администрација за енергетски информации (EIA). Тоа производство паѓа веќе три месеци по ред.

  Проценките доаѓаат откако Русија и Саудиска Арабија овој месец го продолжија намалувањето на производството од 1,3 милиони барели дневно до крајот на годината, пренесува Ројтерс.

  Програмата на N1 телевизија можете да ја следите ВО ЖИВО на овој линк како и преку апликации за Android|iPhone/iPad

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img