More

  Нови проблеми за Боинг

  spot_img

  Авион „БОИНГ 757-200“ на „Јунајтед ерлајнс“ го загуби тркалото на опремата за слетување при полетување од меѓународниот аеродром во Лос Анџелес. И покрај проблемот, тој успеа безбедно да слета во Денвер.

  „Тркалото е пронајдено во Лос Анџелес, а истрагата за причините за овој инцидент е во тек“ – соопштија од Јунајтед ерлајнс.

  Портпаролот на Боинг изјави за АФП дека авионот бил испорачан пред 30 години и дека производството на моделот било прекинато во 2004 година.

   

  Ова е веќе трет инцидент со тркала на авиони на Боинг оваа година. Во март, Боинг 777 принудно слета во Лос Анџелес, откако при полестувањето му испадна гумата на едно од тркалата. Авион на Јунајтед ерлајнс полета од Лос Анџелес во Јапонија со 249 луѓе, но веднаш се врати на аеродромот.

  Друг инцидент се случи во јануари, кога предното тркало падна од патнички авион Боинг 757 на Делта Ер Лајнс додека чекаше да полета од меѓународниот аеродром во Атланта во САД.

  Боинг неодамна се согласи да се изјасни за виновен за обвиненијата за заговор за измама поврзани со падот на двата авиони 737 Max во кои загинаа 346 патници и членови на екипажот. Боинг се согласи да плати казна од 243,6 милиони долари поврзани со катастрофи во Индонезија и Етиопија во 2018 и 2019 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img