More

  Новак Ѓоковиќ не успеа да се пласира во осминафиналето на турнирот во Рим, бидејќи во третото коло загуби од Алехандро Табило

  spot_img

  Новак Ѓоковиќ не успеа да се пласира во осминафиналето на турнирот во Рим, бидејќи во третото коло загуби од Алехандро Табило (6:2, 6:3). Тој го одигра еден од најлошите натпревари, губејќи за нешто повеќе од еден час игра и беше очигледно дека е далеку од своето ниво. Дали на него влијаеше ударот со шише во главата?

  Можеби, бидејќи и самиот зборуваше за тоа на прес-конференцијата. Дали тоа значи дека може да ги тужи организаторите на турнирот во Рим? Не се знае дали воопшто размислува во таа насока и дали е тоа опција, но една тенисерка го направи токму тоа и победи на суд. Тоа е Ежени Бушар.

  Убавата канадска тенисерка беше принудена да се повлече од натпреварувањето на Јуе Ес Опен во 2015 година. Потоа, по мечот во мешани двојки, каде играше со Ник Киргиос, отиде во соблекувалната и се лизна и падна.

  Подот бил влажен, таа во таа прилика ги повредила главата и рамото, а поради потрес на мозокот и лекарски совет решила да се откаже од натпреварувањет.

  Поднела тужба. Точната бројка не е позната, но странските медиуми објавија дека таа „примила милионска отштета“.

  Може ли Новак да го стори истото? Веројатно може, но прашање е дали ќе го направи тоа. Тоа не би било прв пат, бидејќи тој го тужеше Рио де Жанеиро поради егзибициониот натпревар со Густаво Куертен во 2012 година. Потоа се обиделе да го измамат и да не му ја исплатат ветената заработка, па по тужбата добил 637.000 американски долари.

  Бразилскиот град Рио де Жанеиро му должеше пари на Новак Ѓоковиќ за егзибицискиот меч што го одигра со Густаво Куертен уште во 2012 година, а српскиот ас толку се изнервира што го тужеше градот. Полни девет години од тогаш, Ѓоковиќ бил информиран дека го освоил Рио де Жанеиро на суд и дека мора да му се исплатат парите.

  По поразот од Чилеанецот, Новак зборуваше за новинарите и на конференцијата откри детали за моментот кога беше удрен со шише во главата.

  – Не се чувствував исто на теренот на натпреварот, како да бев под голем стрес, што беше лошо. Не во однос на болката, не чувствував болка, само недостаток на рамнотежа, без координација. Се чувствував сосема поинаку од претходниот натпревар, можеби тоа ме погоди, не знам, ќе направам прегледи и тестови -рече тенисерот.

  Инцидентот се случил додека тој давал автограми по мечот со Корените Муте, момчето кое сакало автограм се наведнало и шише му испаднало од ранецот и го удрило Новак право во глава.

  – Отидов на прегледи веднаш потоа, бев таму повеќе од половина час. Имав мачнина, ми се вртеше во главата, имаше крв, многу различни работи. Спиев добро, но имав главоболки. На тренинг на саботата се чувствував во ред, барем така мислев, можеби не беше така на теренот, немав ритам, темпо, рамнотежа – изјави Ѓоковиќ.

  Следува Ролан Гарос, турнирот во Париз започнува на 26 мај, а Новак има околу две недели целосно да се опорави и да се подготви за она што следува. Дали во меѓувреме ќе има работа за адвокати или не, останува да видиме.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img