More

  „Нисан“ ја затвора фабриката за спортски автомобили во Кина

  spot_img

  Јапонската автомобилска компанија „Нисан“ ќе ја затвори својата фабрика во градот Чангжу во кинеската провинција Џиангсу, објави јапонската агенција  агенција Кијодо

  Фабриката произведува компактни спортски модели „Qashqai“ во соработка со кинеската компанија „Dongfeng Motor“.

  Се наведува дека фабриката, која има годишен производствен капацитет од 130.000 автомобили, сочинува приближно 10% од вкупниот обем на производство на јапонската компанија „Нисан“ во Кина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img