More

  Никогаш не купувајте мултивитамини кои ги содржат овие состојки

  spot_img

  Ако едноставно не можете да се држите до вашата резолуција да се храните здраво, можеби е најдобро да креирате разновиден, здрав план за исхрана и да се придржувате до него. Огромен број луѓе во светот земаат додатоци во исхраната во форма на витамини и минерали, а истражувањата не даваат конзистентни резултати за нивната ефикасност.

  Во некои случаи, дневните мултивитамини со одредени состојки можат да предизвикаат повеќе штета отколку корист, пишува Best Life, па затоа многу лекари советуваат да не ги земате.

  „Генерално, не би препорачал да земате мултивитамински додатоци без рецепт кои не се насочени кон одредени недостатоци или постигнуваат специфични цели“, вели Томас Понтинен, лекар во Центарот за управување со болка. „Најдобриот пристап кон суплементацијата е да се консултирате со лекар за да развиете приспособен режим врз основа на вашите специфични потреби.

  Меѓутоа, ако планирате да продолжите да земате мултивитамини, следното најдобро нешто е да ја прегледате листата на состојки и да бидете сигурни дека не претерувате со ништо. Се прашувате што да барате на етикетата? Ова се шесте главни состојки на кои треба да внимавате, велат лекарите.

  1. Калциум
  Амбер Робинс, лекар за семејна медицина, вели дека никогаш не треба да купувате мултивитамини со прекумерни количини на калциум.

  „За некои кои имаат високи нивоа на калциум, додавањето повеќе калциум во нивната исхрана може да доведе до негативни несакани ефекти“, вели Робинс за Best Life. Камења во бубрезите, запек и изменет ментален статус се симптоми на покачено ниво на калциум.

  Според медицинските експерти на планината Синај, „секоја состојка во мултивитаминскиот додаток може да биде токсична во големи количини“. Сепак, тие забележуваат дека калциумот е една од двете состојки – железото е другата – што доаѓа со „најсериозните ризици“.

  2. Железо
  За луѓето кои немаат недостаток на железо, земањето мултивитамини дополнети со железо може да предизвика потенцијално сериозни несакани ефекти.

  „Кај здрави луѓе, земањето високи дози на додатоци на железо (особено на празен стомак) може да предизвика стомачни тегоби, запек, гадење, абдоминална болка, повраќање и дијареа“, велат од Националниот институт за здравје (НИХ). „Голема количина на железо може да предизвика и посериозни последици, вклучително и воспаление на слузницата на желудникот и чиреви. Високите дози на железо исто така може да ја намалат апсорпцијата на цинк“.

  „Иако железото може да биде важно ако имате анемија со дефицит на железо, не ви е потребно во мултивитамини ако вашата крвна слика е нормална“, додава Робинс.

  3. Бакар
  Понтинен вели дека, како калциумот, другите метални елементи како бакарот може да бидат проблематични кога се наоѓаат во високи дози во мултивитамините.

  „Постојат специфични препорачани дози за овие хранливи материи, а човечкото тело се потпира на внимателно регулирана рамнотежа на минерали во трагови за да ги исполни основните здравствени функции“, објаснува тој. „Премногу бакар може да направи да се чувствувате лошо, дури и да ги оштети бубрезите, црниот дроб, срцето и мозокот. И двата минерали (калциум и бакар) се неопходни за функционирање на животот, но препорачувам да ги избегнувате во додатоците освен ако знаете дека ви се потребни“.

  4. Ретинол
  Витаминот А влијае на многу функции во телото. Може да ви помогне да одржувате здрави органи, здрав имунолошки систем, репродуктивен систем и вид.

  Сепак, експертите велат дека треба да можете да го внесете целиот витамин А што ви е потребен преку исхраната и дека премногу витамин А може да предизвика негативни ефекти кај некои луѓе.

  „На бремените жени особено им се советува да бидат внимателни кога земаат додатоци во исхраната со чист витамин А, бидејќи се покажа дека прекумерното внесување на витаминот предизвикува проблеми во развојот на фетусот“, забележува Понтинен. Наместо тоа, можете да се одлучите за бета-каротин, кој е претходник на витаминот А што телото прво мора да го обработи.

  5. Шеќер
  Шеќерот е неактивна состојка која се наоѓа во некои мултивитамини. „За да избегнете непотребен дополнителен внес на шеќер, корисно е да се обидете да земате мултивитамини кои немаат или имаат ограничени количини шеќер во нив“, вели Робинс.

  Понтинен исто така не препорачува производи кои содржат шеќерни алкохоли. „Шеќерните алкохоли, како што се сорбитол и ксилитол, понекогаш се додаваат во мултивитамините за да се подобри вкусот или текстурата. Сепак, тие можат да предизвикаат дигестивни проблеми како што се надуеност и гасови кај некои луѓе, а некои од новите шеќерни алкохоли на пазарот не се доволно истражени за правилно да се утврди долгорочната безбедност“, вели тој.

  6. ДИ-алфа-токоферол (витамин Е)
  Конечно, Понтинен не препорачува мултивитамини кои содржат dl-алфа-токоферол, синтетичка форма на витамин Е, вообичаено се наоѓа во многу мултивитамински додатоци.

  „Иако го дели името витамин Е со други форми, како што е приро ниско ниво на RRR-алфа-токоферол, телото го апсорбира многу помалку ефикасно и може да предизвика несакани ефекти како гадење и дигестивни проблеми“, вели тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img