More

  Невреме во Турција однесе девет животи: 11 морнари се водат за исчезнати

  spot_img

  Девет лица загинаа во Турција во невреме, а 11 морнари се прогласени за исчезнати во Црното Море, соопшти во понеделник турското Министерство за внатрешни работи.

  „Девет наши сограѓани загинаа поради невреме (…) и екстремни дождови“, им рече Али Јерликаја на новинарите во северозападната провинција Зонгулдак (северозапад), каде загинаа четири лица.

  Турски товарен брод со 12 членови на екипажот потона во неделата во близина на брегот на Црното Море во Турција во невреме. Капетанот на бродот Кафкаметлер, кој пловел под турско знаме, во неделата наутро пријавил дека бродот плови кон брановидникот кај Ерегли.

  Канцеларијата на гувернерот соопшти дека лошите временски услови ги спречиле авионите и бродовите да го бараат бродот.

  „Кога ќе се подобрат неповолните временски услови, активностите за пребарување и спасување ќе започнат веднаш“, изјави Јерликаја за новинарите.

  Меѓу загинатите има и три деца
  Уште еден брод кој пловел под знамето на Камерун се распаднал во близина на Ерегли од силината на брановите, но целиот екипаж е спасен и е безбеден.

  Пет други лица, меѓу кои три деца, загинаа во поплавите во провинциите Татман и Дијарбакир на југоистокот, рече тој.

  Телото на еден од 12-те турски морнари кои исчезнаа во водите кај Ерегли, пристаниште во провинцијата Зонгулдак, беше пронајдено во понеделник наутро.

  Ветрови со брзина од 130 до 140 километри на час ја погодија областа, формирајќи бранови високи од осум до девет метри, соопшти турското Министерство за внатрешни работи.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img