More

  Невреме го опустоши регионот: Силниот ветер корнеше дрвја, оштетени автомобили

  spot_img

  Невремето што го зафати регионот ноќта меѓу понеделникот и вторникот предизвика значителни штети во делови од Босна и Херцеговина, особено на северот и крајниот југ од земјата, а предизвика и штети на повеќе локации во Белград.

  Екипата N1 Србија пронашла поплавен паркинг во Белград, како и откорнати големи дрвја кои оштетиле неколку возила.

  Оштетувања се видливи и во луксузниот комплекс Вест 65 во Нов Белград, каде синоќа падна дел од фасадата.

  Како што истакнаа од N1 тимот на Србија, дел од фасадата паднала на паркингот, но и во внатрешниот дел на комплексот каде има ресторани и други содржини.

  На едно место се собрани деловите кои паднаа синоќа. Поставени се заштитни ленти за да се спречи минување.

  Читател на N1 Србија испрати фотографија од Улица кнежа Милоша, на која се гледа оштетување на покривот на неодамна реновираната зграда на МУП.

  По вчерашното невреме, од утрово повторно врне дожд во главниот град на Србија.

  Огромна количина паднала за кратко време, а некои делови од градот биле поплавени.

  Речиси во сите делови на градот сообраќајот се одвива отежнато

  Во сила е црвен метеоролошки аларм.

  Невремето ја зафати и Босна и Херцеговина
  Подрачјето на Козарска Дубица го зафати град, а мразот со големина на тениско топче оштети бројни објекти, овошни насади и земјоделски култури во таа општина.

  „Уништени се големи земјоделски површини, локални патишта, причинета е штета на јавни и приватни објекти и возила“, изјави градоначалникот на општината Раденко Рељиќ за локалните медиуми.

  Тој додаде дека штетата е милионска, па локалните власти ја очекуваат помошта од субјектот за да се санираат последиците, бидејќи самите немаат доволно средства за тоа.

  Утрото невремето ја зафати и Тузла при што урна дрвја на патиштата.

  Службата за цивилна заштита издаде предупредување до жителите на Тузла поради опасност од поројни поплави и одрони.

  На опасност од поплави претходно предупреди и агенцијата за водното подрачје Сава.

  Речиси во исто време невремето го зафати и Требиње. Иако таму немаше град, наврнаа повеќе од 50 литри дожд на метар квадратен, што предизвика поплавување на патиштата, а силниот ветер урна дрвја, кои оштетија згради и уништија голем број автомобили.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img