More

  Дали знаете која е идеалната климатска температура во лето?

  spot_img

  Без разлика дали сте на работа или дома, еден од најдобрите начини за разладување е секако климата. Но, дали некогаш сте се запрашале која е идеалната климатска температура во лето? Доколку не го знаете одговорот на ова прашање, не грижете се бидејќи ви откриваме сè подолу.

  Имено, температурата на климата кон која треба да се стремиме во лето е помеѓу 24 и 26 °C.

  Се прашувате зошто овие бројки? Експертите велат дека овој температурен опсег ни овозможува да се чувствуваме удобно и да одржуваме добро здравје.

  Исто така, одржувањето на клима уредот на оваа температура помага да се избегне преоптоварување на уредот, а со тоа и да се намалат вашите сметки за струја. Ако сакате екстремно ниски температури во просторот за живеење во лето, ризикувате да настинете и други респираторни проблеми. Исто така, секој чекор може дополнително да ја зголеми потрошувачката на енергија.

  Кога зборуваме за здравствени проблеми, не е добро да се остане на многу ниска температура, а потоа да се излезе надвор, каде што е многу топло. Ваквите ненадејни промени може да предизвикаат температурен шок и негативно да влијаат на вашето здравје.

  Вистина е дека ни треба разладување во лето, но при сето тоа внимавајте на вашето здравје и на тоа што се обидува вашето тело да ви каже, пренесува Bljesak.info.

  Програмата на Н1 телевизија можете да ја следите ВО ЖИВО на овој линк, како и стр

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img