More

  Нетанјаху против прекинот на огнот во Газа објавен од израелската армија

  spot_img

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху остро се спротивставува на секојдневното суспендирање на воените активности што израелската армија го најави во недела. „Суспензијата на воените активности за хуманитарни цели ќе продолжи до понатамошно известување секој ден од 8:00 до 19:00 часот по трасата што води од раскрсницата Керем Шалом до патот Салах ал-Дин и понатаму на север“, израелската армија. кажа.

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се противи на секојдневните локални „тактички суспензии“ на воените активности што израелските сили ги најавија во неделата во Газа, објавија израелските медиуми.

  Војската соопшти дека ќе ги продолжи операциите во Рафах, на крајниот југ на разурнатата палестинска енклава, и покрај плановите.

  Израелската армија во неделата објави дека „локалното, тактичко суспендирање на воените активности за хуманитарни цели ќе продолжи до понатамошно известување секој ден од 08:00 до 19:00 часот по должината на рутата што води од раскрсницата Керем Шалом до Салах ал- Дин пат и понатаму на север“.Кога премиерот слушнал за плановите, јасно ставил до знаење дека не се согласува со нив, според неименуваниот функционер. „Имаме земја со армија, а не армија со земја“, изјави претседателот на екстремно десничарската влада, пренесуваат израелските медиуми.

  Уште покритичен кон армијата бил министерот за национална безбедност Итамар Бен-Гвир, кој рекол дека тој што донел таква одлука треба да биде отпуштен, пишува британскиот весник Гардијан.

  Владата потоа доби гаранции од војската дека гореспоменатите планови нема да влијаат на нивните активности, бидејќи операциите во Рафах продолжуваат како и досега.

  Армијата објасни дека одлучиле за дневна суспензија на воените активности по разговорите со Обединетите нации и други организации како дел од напорите за „зголемување на обемот на хуманитарна помош што влегува во Газа“.

  Неделата, и покрај продолжувањето на нападите врз Газа, помина релативно мирно, пренесува француската новинска агенција АФП. Израелските сили убиле најмалку девет Палестинци при гранатирање на центарот на Газа, а денеска излегоа нови извештаи за смртоносни напади од енклавата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img