More

  Нетанјаху ќе го нападне Рафах, но подготовките „ќе потрае некое време“

  spot_img

  Нетанјаху ќе го нападне Рафах, но подготовките „ќе одземат одредено време“ Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во средата изјави дека подготовките за офанзивата на градот Рафа во Појасот Газа „ќе потрае одредено време“.

  Шефот на владата во видео обраќањето рече дека му рекол на американскиот претседател Џо Бајден за време на нивниот последен телефонски разговор дека не е можно да се постигне победа без израелската армија (ИДФ) да влезе во Рафах за да ги елиминира остатоците од трупите на Хамас.

  Нетанјаху повтори дека веќе го одобрил оперативниот план на ИД за градот Рафах.

  „Наскоро ќе го одобриме планот за евакуација на цивилното население од борбените зони“, додаде тој.

  Израелскиот премиер го коментираше и односот со Бајден, велејќи дека првично се договориле Хамас да се елиминира.

  „Нема сомнеж дека за време на војната имаше несогласувања меѓу нас за најдобриот начин да се постигне таа цел.

  Тој рече дека се согласува и со барањето на Бајден да испрати делегација во Вашингтон во наредните денови. Според извештаите на медиумите, САД имаат намера да презентираат алтернативи за копнената офанзива.

  „Американскиот претседател побара да ни ги претстави своите предлози во хуманитарната сфера, но и на други теми“, рече Нетанјаху.

  Тој додаде дека Израел понекогаш се согласува со своите сојузници, а понекогаш не, нагласувајќи дека секогаш го прави она што е суштинско за безбедноста на земјата и дека ќе го прави тоа и овојпат.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img