More

  Нетанјаху: Израел мора да ја контролира целата област од реката до морето

  spot_img

  Израел ја продолжува офанзивата во Газа, која, според премиерот Бенјамин Нетанјаху, ќе продолжи до целосна победа или до целосно уништување на движењето Хамас. Притоа, тој ја отфрли можноста за решение со две држави, за што се залагаат неколку западни земји, меѓу кои и САД.

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во четвртокот ја отфрли можноста за формирање независна палестинска држава по завршувањето на војната во Газа, пренесоа странските новински агенции. Истовремено, тој уште еднаш нагласи дека Израел ќе ја продолжи офанзивата до целосна победа, уништување на Хамас и ослободување на заложниците. Во Вашингтон изразија несогласување со неговите изјави.

  На прес-конференција, Нетанјаху вети дека Израел ќе ја продолжи офанзивата во Газа до, како што ја нарече, целосна победа – уништување на палестинското исламистичко движење Хамас и враќање на преостанатите заложници земени од борците на движењето за време на нападот на Израел на 7 октомври. Се вели дека има 132 од нив во Газа.

  „Во иднина државата Израел мора да ја контролира целата област од реката до морето“, нагласи тој, отфрлајќи ја можноста за независна палестинска држава по војната. Според неговата проценка, во случај на договор со Палестинците, Израел мора да има „безбедносна контрола над целата територија западно од реката Јордан“, што е „неопходен услов што е во спротивност со идејата за палестинскиот суверенитет“, пишува британскиот BBC.

  Нетанјаху: Војната ќе трае долго време
  Се повеќе западни земји на чело со САД се за решение со две држави. Сепак, според Нетанјаху, мнозинството Израелци се противат на тоа и никој, па ни Вашингтон, не може да ги натера во реалност што би ја загрозила државата Израел. „Премиерот мора да може да им каже не на нашите пријатели“, рече израелскиот премиер, предвидувајќи дека војната ќе продолжи уште долго.

  „Завршувањето на војната пред да ги постигнеме нашите цели ќе биде порака за слабост што ќе ги охрабри нашите непријатели да веруваат дека можат да не поразат“, оцени тој понатаму, додавајќи дека во овој случај масакр како оној што го изврши Хамас на 7 октомври. би било само прашање на време.

  Во меѓувреме, на состанокот на Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос, Швајцарија, израелскиот претседател Јицак Херцог изјави дека земјите кои се залагаат за решение со две држави мора прво да објаснат како може да се обезбеди безбедност за Израел во овој случај.

  „Израелците ја изгубија довербата во мировниот процес затоа што видоа дека нашите соседи го величаат теророт“, посочи Херцог, кој исто така во говорот во СЕФ рече дека тоа е болно за Израелците бидејќи нивните палестински соседи страдаат многу. „Луѓето сакаат да живеат заедно и сакаат да живеат во мир“, додаде тој.

  Тој ги повика САД да го водат патот кон палестинска држава
  На изјавите на Нетанјаху во четвртокот реагираа во Вашингтон, каде што сметаат дека формирањето на палестинска држава е единствениот начин да се обезбеди долгорочна безбедност на Израел. Советникот за национална безбедност на Белата куќа Џејк Саливан рече дека администрацијата на претседателот Џо Бајден нема да престане да се залага за решение со две држави. Истовремено, тој нагласи дека нема да има повторна окупација на Газа.

  Портпаролот на американскиот Совет за национална безбедност Џон Кирби најави дека Вашингтон и Израел јасно гледаат на ова прашање поинаку.

  Американскиот државен секретар Антони Блинкен повика на „пат до палестинска држава“ во Давос претходниот ден. „Без ова нема да ја постигнете вистинската безбедност што ви е потребна“, им порача тој на израелските власти.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img