More

  Непознат авион се урна во Загреб: Пронајден кратер, два падобрани

  spot_img

  Градоначалникот на Загреб, Томислав Томашевиќ изјави дека се работи за голем авион и дека има повеќе фрагменти на неколку локации и дека е „неверојатна среќа што никој не загинал“. „Треба да почекаме дополнителни официјални информации, но клучно е што засега нема информации за експлозивни направи или каква било намера“, рече Томашевиќ.

  Калиниќ во авионската несреќа

  -„Не бев таму, но според информациите што ги имам, станува збор за беспилотно летало Ту-141 од советската ера, но тоа не можете да го земете со стопроцентна сигурност. Многу среќа во оваа несреќа е што немаме загинати или повредени. Колите се поправаат, се работи за материјална штета, но имавме среќа што не падна кога има луѓе на Јарун, можеше да удри во зграда или училиште. Треба да бидеме пресреќни што така се случи“, изјави Павле Калиниќ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img