More

  Нема контакт со Западот по нападот на концертната сала

  spot_img

  Кремљ во понеделникот објави дека во моментов нема контакти меѓу Русија и Западот по пукањето во концертната сала „Крокус Сити Хол“ во кое загинаа најмалку 137 луѓе, а повеќе од 180 беа повредени.

  Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, за новинарите во Москва изјави дека, иако нема контакти со западните земји, претседателот Владимир Путин во изминатиот ден имал многу телефонски разговори со светските лидери за зајакнување на билатералната соработка во борбата против тероризмот.

  На прашањето дали Соединетите Американски Држави (САД) ја предупредиле Русија за нападот на концертната сала, Песков рече дека разузнавачките податоци се доставени до специјалните служби, но не може да се обелоденат бидејќи спаѓаат во категоријата чувствителни информации.

  Песков рече дека Кремљ во моментов не учествува во дебатата за укинување на мораториумот на смртната казна, за време на дискусиите за преземање таков чекор во парламентот.

  Тој одби да коментира кој е приведен во истрагата за пукањето, велејќи дека истрагата е во тек.

  На прашањето за преземање одговорност за нападот на ИСИС, Песков повика да се потпираат на информациите од агенциите за спроведување на законот.

  Најмалку 137 луѓе загинаа, а повеќе од 180 се ранети откако вооружени напаѓачи отворија оган во петокот кога рок групата Пикник требаше да настапи во Градското собрание Крокус во московскиот регион.

  Истражниот комитет објави дека приведе 11 лица, меѓу кои и четворица сторители, во пограничниот регион Брјанск на пат кон Украина. Тие беа обвинети за тероризам, а им беше одреден притвор до 22 мај.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img