More

  Натпреварот меѓу Италија и Канада е откажан поради коронавирусот

  - Advertisement -

  Натпреварот од второто коло од групата Ц на ватерполо турнирот на Светското првенство во Будимпешта меѓу Канада и Италија е одложен, а неофицијално причина е епидемијата на коронавирус кај канадските ватерполисти.

  Натпреварот требаше да се одигра во четврток во Сопрон, а Фина (Светската федерација за водени спортови) одлучи да го откаже натпреварот до понатамошно известување.

  Здравјето на сите учесници е приоритет и наскоро ќе донесеме одлука дали дуелот ќе се одигра подоцна или ќе биде пријавен „на зелена маса““, соопшти кусо Светската пливачка федерација.

  Неофицијално, причина за откажувањето на натпреварот е коронавирусот кој се појави во канадскиот тим, па се очекува Канаѓаните да бидат елиминирани од турнирот и победата да и биде доделена на Италија со службен резултат 5:0.

  Според правилникот на Фина, дозволено е да се заразат двајца играчи во тимот, онолку промени колку што има на турнирот, но доколку има повеќе случаи, следува дисквалификација.

  Во првиот натпревар во групата, Канада загуби убедливо од Шпанија со 19:2, додека Италија уште поубедливо ја совлада Јужна Африка со 22:4.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img