More

  Наскоро доаѓа вакцина против новиот вид корона: Епидемиолог открива кој треба веднаш да ја прими

  spot_img

  Новата подваријанта на сојот на коронавирус Омикрон, ЕГ.5 наречена Ерис, официјално е регистрирана и во Србија, а кон средината на овој месец се очекува во САД, фармацевтската компанија Модерна да лансира нова бивалентна вакцина. на пазарот, кој меѓу другото ќе ја содржи и оваа варијанта на вирусот.

  Епидемиологот Зоран Радовановиќ за Нова.рс вели дека оваа вакцина треба итно да ја примат хроничните пациенти, лицата со трансплантирани органи, лицата со ослабен имунитет и вработените во здравствените установи и дека државата Србија мора да нарача одреден број дози за сите оние кои сакаат да се вакцинираат.вакцинираат, но и за оние на кои лекарот ги советува.

  Имено, Институтот за јавно здравје на Војводина вчера во своето соопштение објави дека во Србија е регистрирана нова подваријанта на сојот Омикрон ковид-19, наречена Ерис, иако се уште нема информации за ова на веб-страницата на Институтот за Јавно здравство на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“.вирусна мутација.

  „Центарот за вирусологија на Институтот за јавно здравје во Војводина го идентификуваше присуството на варијантата Омикрон, подваријантата ЕГ.5 (Ерис) преку анализа на геномот на вирусот САРС-КоВ-2 со помош на методот на секвенционирање на новата генерација, од примерок на биолошки материјал обезбеден на 30.08.2023 година. година, како дел од рутинскиот надзор на СОВИД-19 на територијата на областа Јужнобачка“, се вели во соопштението на Институтот за јавно здравје на Војводина, објавено на 6 септември.

  Светската здравствена организација (СЗО) претходно изјави дека подваријантата EG.5 не претставува голема закана за јавното здравје и дека нема докази дека предизвикува потешки форми на болеста во споредба со другите видови кои моментално циркулираат.

  „Тоа не е нов вид, туку подваријанта на Омикрон, кој се појави уште во февруари оваа година во Кина, а се викаше Ерис. Минатиот месец во Данска се појави варијанта наречена Пирола, а сите се потомци на Омикрон. Заклучокот е дека овој сегашен Омикрон е веќе поблаг од оригиналниот вид Вухан и Делта, што често доведува до сериозни здравствени нарушувања. Треба да се знае дека во иднина често ќе имаме нови подваријанти, кои ќе се појавуваат одвреме-навреме. Од друга страна, или боледувавме од болеста, или бевме вакцинирани, или и двете, па сега во голема мера сме отпорни на вирусот што ја промени структурата“, објаснува Зоран Радовановиќ за Нова.рс.

  Клиничката слика е поблага, а имаме многу повеќе заболени отколку што покажуваат официјалните податоци, бидејќи ретко кој оди на прегледи денеска. Но, нема смртни случаи, нема пациенти на вентилатори, што значи дека болеста е многу полесна, вели Радовановиќ.

  Сепак, посочува, се случува и младите да бидат зафатени од миокардитис или долг ковид, што целосно ги оневозможува.

  „Советот до сите е да бидете безбедни, да бидете внимателни. Знаеме дека луѓето имаат доволно страв, дека нема потреба од паника, но треба да внимаваат оние кои имаат имунолошки заболувања или трансплантиран орган кај кои се очекува болеста да биде потешка. Што се однесува до вакцинацијата, Американците најавија дека во средината на септември ќе пуштат во продажба бивалентна вакцина што ќе ја содржи оваа нова верзија на Омикрон. Некои колеги сметаат дека државата Србија веќе не е заинтересирана за купување вакцини, но би било добро да го измерат пазарот и да набават одреден број дози, па кој од граѓаните сака да прима или лекарот ги советува да добие вакциниран, ја има таа опција. Се препорачува за сите кои се изложени на вируси, работат во здравствени установи или се хронично болни“, вели Радовановиќ.

  Вакцината за која зборува нашиот епидемиолог ќе биде произведена од Фармацевтската компанија Модерна, од која вчера објавија дека податоците од клиничките испитувања покажуваат дека нивната ажурирана вакцина против ковид-19 најверојатно ќе биде ефикасна против високомутираната подваријанта БА.2.86.

  Новата вакцина, наведуваат тие, предизвикала 8,7 пати зголемување на неутрализирачките антитела кај луѓето против варијантата BA.2.86.

  Оваа подваријанта на сојот Омикрон содржи повеќе од 35 мутации во клучните делови на вирусот во споредба со KSBB.1.5, доминантната варијанта во поголемиот дел од оваа година. Модерна соопшти дека споделила нови информации за својата вакцина со регулаторите и ги доставила на објавување.

  Според СЗО, Ерис првпат бил регистриран во февруари 2023 година, а оттогаш бројот на заразени со оваа подваријанта постојано расте.

  „Тоа се нови мутации, а претпоставката е дека лесно се пренесуваат. Во земјите каде што се регистрирани постојано ги тестираат варијантите кои се присутни, проверуваат дали влијаат на тежината на клиничката слика, дали помагаат терапии, дали вакцините се ефикасни. Верувам дека КОВИД ќе делува како грип, па од сезона во сезона ќе имаме нова мутација, за која ќе биде неопходно да се прими сезонска вакцина за да останеме имуни на инфекција“, објаснува тој за Нова.р. со вирологот Александра Кнежевиќ.

  Експертите наведуваат дека нема докази дека подваријантата EG.5 предизвикува симптоми кои се различни од веќе познатите. Симптомите на Ковид вклучуваат: треска, постојана кашлица, промени во вкусот и мирисот, замор, течење на носот, болки во грлото.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img