More

  Најпаметните во Холивуд: Овие познати личности имаат највисок коефициент на интелигенција

  spot_img

  Кои се ѕвездите со највисоки IQ резултати во светот? На листата се познати актери и пејачи, бизнисмени и научници. Страницата iqcertificate.org сними колкав е нивниот IQ навистина.

  Што е коефициент на интелигенција?
  Коефициентот на интелигенција или коефициентот на интелигенција е резултат на стандардизиран тест за проценка на когнитивниот развој или способноста за расудување на една личност. Иако не е универзално прифатено, многу експерти се согласуваат дека коефициентот на интелигенција од 85 до 115 укажува на „просечна“ интелигенција. Таканаречените „надарени“ луѓе добиваат помеѓу 115 и 125, а „супер надарените“ меѓу 126 и 143. Ако имате коефициент на интелигенција над 140, се сметате за „гениј“, пишува Мсн.

  Вин Дизел, IQ 140
  Вин Дизел, главниот лик на сагата „Брзи и бесни“, има коефициент на интелигенција далеку над просекот: 140.

  Опра Винфри, IQ 141
  Опра е една од најомилените американски ТВ водителки. Таа има „генијален“ коефициент на интелигенција со оценка 141.

  Ештон Качер, IQ 154
  Уште еден „генијалец“ во светот на филмот. Актерот и филмски продуцент Ештон Качер има коефициент на интелигенција 154!

  Никол Кидман, IQ 132
  Никол Кидман има оценка „супер надарена“ со 132 поени.

  Мерил Стрип, IQ 148
  Знаевме дека е многу интелигентна! Според листата на iqcertificate, Мерил Стрип е вистински „гениј“ со 148 поени.

  Џорџ Клуни, IQ 127
  Згодниот актер има малку надпросечен коефициент на интелигенција од 127.

  Вил Смит, IQ 157
  Вил Смит има еден од највисоките коефициент на интелигенција на оваа листа: 157 поени.

  Натали Портман, IQ 134
  Натали Портман, убавата актерка која дебитираше на големото платно во 1994 година во филмот „Леон“, е меѓу супер надарените со 134 поени.

  Арнолд Шварценегер, IQ 135
  Арнолд Шварценегер има коефициент на интелигенција 135. Ова е натпросечен резултат за познатиот актер и поранешен гувернер на Калифорнија.

  Мајли Сајрус, IQ 120
  Пејачката и текстописец Мајли Сајрус има коефициент на интелигенција малку над просекот. Нејзиниот резултат е 120.

  Квентин Тарантино, IQ 163
  Режисерот на филмовите „Pulp Fiction“ и „Inglourious Bastards“, меѓу другите, е една од холивудските ѕвезди со највисок коефициент на интелигенција. Тој доби 163 поени, според iqcertificate.org.

  Шерон Стоун, IQ 151
  Таа е елегантна и вистински „генијалец“ на филмот: Шерон Стоун има коефициент на интелигенција 151!

  Бил Гејтс, IQ 160
  Се движиме од светот на филмот во светот на бизнисот. Бил Гејтс има коефициент на интелигенција од 160 поени: „генијалец“.

  Илон Маск, IQ 165
  Кога станува збор за иновациите, Илон Маск постигнува високи резултати. Познатиот основач на Tesla и SpaceX има коефициент на интелигенција 165.

  Марк Цукерберг, IQ 152
  Од Apple до Facebook. Основачот на најпознатата социјална мрежа во светот, Марк Закерберг, има коефициент на интелигенција од 152 поени.

  Стивен В. Хокинг, IQ 169
  Сега да се свртиме кон науката со неколку познати генијалци. Покојниот англиски физичар Стивен Хокинг имал коефициент на интелигенција од 169.

  Никола Тесла, IQ 189
  Никола Тесла, научник и пронаоѓач кој придонесе за развојот на моторот со наизменична струја и другите иновации, има највисок коефициент на интелигенција на листата. Неговиот коефициент на интелигенција беше 189 поени!

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img