More

  Најмалку пет лица загинаа, а десетици се повредени кога дел од бина се урна за време на предизборен митинг во Мексико на кој присуствуваше претседателски кандидат кој избегна повреда

  spot_img

  Најмалку пет лица загинаа, а десетици се повредени кога дел од бина се урна за време на предизборен митинг во Мексико на кој присуствуваше претседателски кандидат кој избегна повреда, соопштија официјални лица.

  Застрашувачката видео снимка покажува како силен налет на ветер ја урива конструкцијата на покривот на бината додека најмалку седум луѓе стоеја на неа на партискиот настан „Движење на граѓани“ во градот Сан Педро Гарза Гарсија во државата Нуево Леон.

   

   

  Се проценува дека се повредени најмалку 50 луѓе.

  Алварез Мајнез беше еден од главните носители за кампањата заедно со градоначалничката на Сан Педро, Лоренија Канавати.

  Тој на социјалните мрежи изјави дека е „добро“ откако бил пренесен во локална болница, но дека членовите на неговиот тим биле повредени во несреќата.

  Тој изјави и дека има „жртви“, но не прецизираше колку се повредени, додавајќи дека за трагедијата е виновен „налетот на ветрот“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img