More

  Најмалку 49 работници загинаа во пожар во Кувајт

  spot_img

  Најмалку 49 лица, сите индиски државјани, загинаа во пожарот што ја зафати зградата во која се сместени странски работници во Кувајт.

  Повеќе од 50 луѓе се повредени во пожар што избувна во понеделникот во зори во шесткатница јужно од Кувајт Сити, пренесува британскиот весник Гардијан.

  Пламените јазици ги зафатија долните катови додека црн чад извира од прозорците на горните катови, покажаа сликите објавени на социјалните мрежи.

  Министерството за внатрешни работи го ревидира бројот на загинати од 35 на 49 откако форензичките екипи ја пребараа зградата.

  Официјалната кувајтска новинска агенција го цитираше министерот за здравство Ахмад ал-Авади дека болниците примиле 56 повредени во пожарот во областа Мангаф, која е густо населена со работници мигранти.

  Во зградата биле сместени 196 работници, според информациите што до министерот за внатрешни работи ги доставил нивниот работодавец.

  Земјата богата со нафта има голем број странски работници, од кои многу доаѓаат од Јужна и Југоисточна Азија, а најмногу работат во градежништво или услужни индустрии.

  Извор од противпожарната служба изјави дека жртвите се задушиле од чадот што се издигнал откако пожарот избил на дното на зградата.

  Министерот за внатрешни работи, шеикот Фахд Ал-Јусеф, рече дека сопственикот на зградата е приведен поради потенцијална небрежност, додавајќи дека сите имоти што ги прекршуваат безбедносните прописи веднаш ќе бидат затворени.

  „Ќе работиме на решавање на проблемот со пренатрупаноста и занемарувањето на работната сила“, рече тој. „Ќе го приведеме сопственикот на имотот каде што избувна пожарот додека не се завршат законските процедури.

  Гореспоменатиот пожар е еден од најлошите регистрирани во Кувајт, кој граничи со Ирак и Саудиска Арабија и е дом на околу 7% од светските резерви на нафта.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img