More

  Најмалку 170.000 домаќинства и бизниси синоќа останаа без струја како последица на силното невреме што ја погоди Ирска

  spot_img

  Најмалку 170.000 домаќинства и бизниси синоќа останаа без струја како последица на силното невреме што ја погоди Ирска. Црвен метео аларм е издаден за округот Донегал, јавува „Ајриш тајмс“

  На социјалините мрежи се споделуваат снимки од последиците од бурата Иша. Високите бранови на брегот сведочат за разорната моќ на ветровите. Соборени се многу дрвја и далноводи, поради што пожарникарите имаат полни раце работа. Силниот ветер корне дрвја во делови од Кери. Некои патишта беа блокирани поради паднати дрвја.

  Авиокомпаниите вчера откажаа 148 летови до и од аеродромот во Даблин поради невреметo, соопшти аеродромскиот оператор.

  Бурата Иша, исто така, принуди приземјување на 24 авиони вчера до 17 часот, додека 27 авиони беа пренасочени кон други аеродроми, соопшти аеродромот во Даблин на платформата X.

  Во меѓувреме, аеродромот Шипхол во Амстердам откажа 130 летови закажани за денеска како мерка на претпазливост поради силните ветрови што се очекуваат кога бурата Иша ќе стигне до Холандија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img