More

  Најинтелигентни меѓу познатите: Овие ѕвезди имаат висок коефициент на интелигенција

  spot_img

  Постои дебата за тоа дали постои само еден тип на интелигенција што може да се мери со тестови, или дали има повеќекратна интелигенција, како што предложи психологот од Харвард Хауард Гарднер.

  Вистина е дека понекогаш интелигенцијата треба да се квантифицира, а некои тестови можат да ги одредат интелектуалните способности и потенцијалот на една личност. Тие не се фокусираат на знаење, туку на когнитивни вештини како што се расудување, логика и решавање проблеми.

  Следниве познати личности се фалат со многу висок коефициент на интелигенција.

  Мет Дејмон: IQ 160

  Дејмон студирал англиска литература на Харвард; сепак, кон крајот на студиите решил да го напушти факултетот и да се посвети на актерството, пишува Bright Side.

  Квентин Тарантино: IQ 160

  Се проценува дека познатиот режисер, кој се прослави со филмовите како „Паклени Шунд“ и „Кучиња на резервоари“, има коефициент на интелигенција од 160.

  „Ди Каприо се намурти кога реков дека сум од Србија“: Манекенка на непријатно искуство со холивудски актер

  Тарантино го напуштил средното училиште затоа што, според него, единствениот час што му се допаѓа бил историјата бидејќи го потсетувала на филмови.

  Кејт Бекинсејл: IQ 152

  Актерката, која глумеше во блокбастери како Перл Харбор и Подземје, студирала современи јазици на Оксфорд пред да се сврти кон глумата.

  Таа откри дека кога била помлада направила тест за интелигенција и постигнала 152. Меѓутоа, како што истакнала, тоа не и помогнало во светот на забавата.

  Силвестер Сталоне: IQ 160

  Според различни извори, акционата ѕвезда има коефициент на интелигенција од 160, што значи дека припаѓа на 0,1 отсто од населението со извонредна способност за логично размислување, брзо размислување и брзи реакции.

  Кевин Спејси се расплака во емисија по прашање, откри дека ја изгубил куќата и должи милиони (ВИДЕО)

  Овој коефициент на интелигенција е ист како оној што му се припишува на научникот Алберт Ајнштајн.

  Ештон Качер: IQ 160

  Малку е иронично што повеќето од ликовите што Ештон ги играл во ситкомови генерално не блескаат со својата интелигенција. Меѓутоа, во реалниот живот, ѕвездата од „Лудите седумдесетти“ има проценета когнитивна способност од 160 поени.

  Надвор од својата актерска кариера, Качер се занимаваше со хуманитарна работа и исто така инвестираше во технолошки стартапи пред да станат успешни, како што се Uber и Spotify.

  Мерлин Монро: IQ 165

  Според неколку извори, легендарната актерка имала коефициент на интелигенција од 165, што ја става над Алберт Ајнштајн. Иако немала формално образование, успехот што го постигнала во кариерата е непобитен.

  Жерар Пике: IQ 170

  Фудбалерот студирал бизнис економија на Универзитетот во Барселона во Шпанија. Според неговиот татко, Пике, кој е еден од само четворицата фудбалери кои двапати ја освоиле Лигата на шампионите, има коефициент на интелигенција 170, пренесува магазинот Сити.

  Роуан Аткинсон: IQ 178

  Комичарот, познат по улогата на Мистер Бин, студирал електро и електроника на Универзитетот во Њукасл, а подоцна магистрирал по електротехника на Квинс колеџот, Оксфорд.

  Аткинсон има коефициент на интелигенција од 178, речиси еднаков на оној на Леонардо да Винчи, кој се проценува дека имал коефициент на интелигенција од 180.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img