More

  Најдобра храна за секс: Овие 20 намирници ја зголемуваат издржливоста во кревет

  spot_img

  Постојат одредени работи за кои дефинитивно не сакате да траете долго – како посети на стоматолог, посета на роднини и мамурлак. Сепак, нешто што веројатно не е на врвот на листата на повеќето луѓе? Секс.

  Кога ќе ги погодите чаршафите со партнерот или новиот љубовник, последното нешто што сакате е да завршите прерано. Особено со вашите романтични планови за Денот на вљубените веднаш зад аголот. За среќа, постојат многу намирници кои всушност можат да го зголемат вашиот сексуален нагон и издржливост.

  Иако никој не сака да биде тајмер, истражувањата покажуваат дека не треба ни да работите цела ноќ за да му угодите на партнерот. Студијата објавена во списанието за сексуална медицина известува дека просечното време што паровите го поминуваат грчејќи се движи од три до 13 минути.

  Други истражувања откриваат дека повеќето жени сакаат нивното „сексуално време“ да трае помеѓу 15 и 25 минути, а не часови, како што некои луѓе можеби мислат. Без разлика, ништо лошо не може да дојде ако се држите со него малку подолго!

  Верувале или не, постојат неколку намирници кои потенцијално можат да ви помогнат да ја подобрите издржливоста во спалната соба, како и сексуалниот нагон. Кога станува збор за сексуалната издржливост, храната која може да ви користи се оние кои го зголемуваат протокот на крв, како и оние кои содржат витамини кои ја зголемуваат издржливоста. На вашиот сексуален нагон ќе му помогнат витамините и хранливите материи кои се поврзани со подобро ментално здравје, возбуда и проток на крв, пишува Eat This, Not That.

  Имаме детално 20 примери за овие ставки подолу, така што имате многу опции за работа. И после тоа, задолжително проверете ја најдобрата храна што треба да ја јадете за да имате подобар секс.

  1. Лубеница
  Лубеницата е еден од најбогатите природни извори на L-цитрулин, несуштинска амино киселина која вашето тело ја претвора во L-аргинин, а тоа е L-аргинин кој го стимулира производството на азотен оксид, кој го зголемува протокот на крв во пенисот. зајакнување на ерекцијата.

  2. Чили пиперки
  Ставете го вашиот ум на иста страница со вашето тело со додавање на некои пиперки серано во вашето печено, халапењо во гуакамоле или кајен во вашите јајца.

  Зошто целата пиперка?

  Па, секое овошје содржи значителна количина на капсаицин, соединението што го прави сосот табаско топол, ослободува хемикалии кои го зголемуваат отчукувањата на срцето, ги рефлектираат знаците на возбуда и ослободуваат ендорфини за добро чувство. Џвакањето на оваа зачинета храна не само што ќе го зајакне вашиот метаболизам, туку и ќе ве расположи за вечерна забава.

  3. Јаболка
  Едно јаболко на ден не само што го оддалечува лекарот; исто така може да помогне да се зголеми вашата сексуална издржливост.

  Сето ова е благодарение на високите нивоа на кверцетин во јаболката, антиоксиданс флавоноид за кој е откриено дека игра улога во подобрувањето на издржливоста. И бидејќи вашето тело поминува низ многу исти физички промени за време на сексот како и за време на вежбањето – зголемен пулс, зголемен метаболизам, согорени калории и мускулни контракции – можете да ја поистоветите издржливоста со повеќе време во кревет.

  Според нутриционистката Сара-Џејн Бедвел, кверцетинот „може да помогне да се создадат нови митохондрии во клетките на телото и да се зголеми нечиј оксидативен капацитет, што значи максимална количина на кислород што вашите мускули можат да ја искористат“. Тоа не е се. Кверцетинот исто така може да помогне да се спречи ослободувањето на кортизон, што предизвикува распаѓање на мускулите, што значи дека ќе можете да работите подолго без предвремен замор.

  4. Ѓумбир
  Ѓумбирот е уште една храна која може да го подобри вашиот сексуален живот помагајќи го протокот на крв и подобрување на здравјето на артериите. Според една студија во International Journal of Cardiology, консумирањето само една лажичка од оваа супстанца неколку пати неделно е се што ви треба за да ги искористите придобивките за здравјето на срцето. Затоа, повелете и нарачајте ја втората нарачка суши оваа недела – само не оставајте го ѓумбирот во чинијата.

  5. Лосос
  Се обидувате да ги загреете работите после вечерата? Задолжително нарачајте го дивиот лосос.

  Оваа риба е добар извор на омега-3 масни киселини, кои помагаат во производството на азотен оксид, според студијата во списанието Food & Function. Дополнително, дополнителното истражување покажа дека намалувањето на калориите и следењето на медитеранска исхрана богата со риба, цели зрна и здрави масти (како омега-3) може да ја подобри еректилната функција кај мажите со метаболички синдром, според студијата објавена во Меѓународниот весник. на истражување на импотенција.

  Истата група истражувачи открила слични резултати за подобрување на сексуалната функција кај жените кои следат медитеранска исхрана.

  6. Банани
  Бананите исто така можат да ви помогнат да се подготвите за ноќта за игра, но ова тропско овошје е полно со едноставни јаглехидрати кои ви даваат енергија. Бананите се полни и со калиум, минерал за релаксирање на мускулите кој може да помогне да се намалат грчевите и грчевите во мускулите кои би ве спречиле да уживате во сексот.

  Покрај тоа, Американското здружение за срце вели дека калиумот може да помогне во намалувањето на крвниот притисок, што може да ги зголеми сексуалните перформанси со обезбедување на правилен проток на крв во одредени делови од телото, вклучително и гениталиите.

  7. Овесна каша
  Иако во никој случај не е најсекси храна, оваа популарна житарка за појадок нуди најбогат извор на аминокиселини од кое било жито, вообичаено се користи за лекување на еректилна дисфункција.

  Покрај тоа, цели зрна како овесна каша, исто така, помагаат во намалување на нивото на холестерол, како што е прикажано со преглед во Американскиот весник за медицина на животниот стил.

  Високиот холестерол може да доведе до атеросклероза, состојба која ги затнува и стеснува артериите, попречувајќи го протокот на крв. Ова на крајот може да доведе до проблеми со срцето, но веројатно ќе забележите проблеми и под појасот. Едноставно кажано: колку е помало нивото на холестерол, толку подобра ќе биде вашата ерекција. Затоа започнете го денот со овие рецепти со овесна каша.

  8. Лук
  Според историчарите, старите Египќани користеле лук за да ја зголемат издржливоста. Студијата „Journal of Nutrition“ потврди дека консумирањето екстракт од лук може да помогне да се запре формирањето на нови масни наслаги, наречени плаки, во ѕидовите на артериите. Да, тоа ги вклучува артериите што водат до вашиот пенис. Одржувајте го вашето срце здраво и ерекцијата силна со додавање малку лук во вашите неделни оброци. Но, имајте на ум дека лукот нема да го направи вашиот здив особено заводлив – затоа исфрлете го од вашата секојдневна исхрана.

  9. Јаткасти плодови
  За да бидете сигурни дека можете да издржите колку што сакате кога ќе дојде време, обидете се да додадете некои јаткасти плодови во вашата исхрана. Ф’стаците, кикириките и оревите содржат аминокиселина Л-аргинин, која е една од градежните блокови на азотен оксид – природен гас кој помага во одржување на ерекцијата. Јаткастите плодови се исто така богати со магнезиум, кој може да ја зголеми енергијата и издржливоста.

  10. Киноа
  Размислете да замените ѓеврек за вечера со гарнир од киноа ако барате начини да издржите подолго во спалната соба. Не само што киноата е еден од ретките растителни извори полни со протеини, туку е и здрава храна богата со растителни влакна. Бидејќи на вашето тело му е потребно подолго време да ги свари влакната, конзумирањето на оваа храна богата со хранливи материи му обезбедува на вашето тело подолготрајни нивоа на енергија.

  11. Конзервирана туна
  За брзо засилување на енергијата, не гледајте подалеку од витаминот Б12.

  Микронутриентот е поврзан со оптималната ментална функција и високата енергија бидејќи помага да ги одржувате вашите нерви, мозок и крв здрави, што го прави храна што може да помогне во зајакнувањето на вашиот сексуален нагон. Според студијата објавена во First International Journal of Andrology, недостатокот на витамин Б12 е поврзан со еректилна дисфункција, што значи дека недостатокот на овој витамин може да значи проблеми во спалната соба. За среќа, еден од најдобрите извори на овој микронутриент е оној што веројатно веќе го јадете: конзервирана туна.

  12. Сок од шипка
  Студијата објавена во International Journal of Impotence Research покажа дека сокот од калинка, кој е богат со антиоксиданси кои го поддржуваат протокот на крв, може да помогне во подобрувањето на еректилната дисфункција.

  13. Репка
  Нитратите се наоѓаат во цвекло и тие ќе помогнат да се зголеми целокупниот проток на крв, што може да биде многу корисно за вашата ерекција. Не само тоа, истражувањата покажуваат дека додатоците на нитрати можат да помогнат во зголемување на издржливоста за време на вежбањето, што може да биде корисно и за време на сексуалната активност. Затоа, ако ви се допаѓа земниот вкус на цвекло, фрлете го во салата или направете супа.

  Или, ако не сте љубител на вкусот, секогаш можете да го исцедите овој корен зеленчук со други производи за да го скриете вкусот.

  14. Спанаќ
  Која е тајната за тоа како спанаќот може да ја зголеми вашата сексуална издржливост?

  Одговорот е високата содржина на аргинин. Кога оваа аминокиселина ќе влезе во вашиот систем, таа се претвора во азотен оксид, кој помага во иницирање и одржување на ерекција. Ви треба уште една причина да додадете малку зеленчук во вашата чинија?

  Азотниот оксид исто така може да го забрза растот на мускулите и времето за закрепнување, според студијата на Molecular Biology of the Cell. Значи, ако се вклучите во некоја прилично напорна сексуална активност, спанаќот може да ви помогне да закрепнете.

  15. Авокадо
  Вашата вознемиреност за влегување меѓу чаршафите може да значи дека нивото на стрес ви се зголемува – што го намалува вашето либидо и може да ви пречи на подолг секс. Исто така, недостатокот на Б-витамини – хранливи материи кои ги одржуваат нервите и мозочните клетки здрави – исто така може дополнително да го преувеличи вашиот стрес, вели студијата на Nutrition Journal.

  Решение? Почестете се со авокадо.

  Не само што е богат со витамини Б кои го ублажуваат стресот, туку е и извор на мононезаситени масти, за кои студијата Journal of Hypertension покажа дека помага во протокот на крв низ телото – вклучувајќи го и пенисот.

  16. Аспарагус
  Дали некогаш сте ја слушнале изреката дека трчањето е всушност 90 отсто ментално, а само 10 отсто физичко? Па, истото може да се каже и за сексот. За да бидете сигурни дека вашиот мозок е ментално на врвот, негувајте остро чувство на фокус со внесот на фолна киселина.

  Овој витамин Б помага во одржување на нивото на кислород во нашата крв и создава здрави клетки. Познато е дека помага во целокупната когнитивна функција, која може да ви помогне да се чувствувате побудни и подготвени за секс за време на сексот. Аспарагусот е одличен и здрав извор на фолати во нашата исхрана.

  17. Говедско месо
  Сега имате уште еден изговор да нарачате стек. Кога станува збор за зајакнување – и одржување – на вашето либидо, ниацинот (витамин Б3) е особено корисен. Студијата во Журналот за сексуална медицина покажа дека мажите кои страдаат од импотенција и земале додаток на ниацин пријавиле значително подобрување во перформансите во нивната спална соба од мажите кои земале плацебо.

  18. Чиа семе
  Последното нешто што сакате е вашата вечер да биде уништена затоа што се чувствувате гладни и уморни. Благодарение на нивната содржина на влакна, чиа семето ви дава стабилна енергија и чувство на ситост, а нема да предизвикаат скокови и падови на шеќерот во крвта или нивото на инсулин. Тоа е затоа што на влакната му треба подолго време на телото да се вари, што ги прави корисни за стабилизирање на нивото на гликоза во крвта, според ЦДЦ. Можете да додадете семе од чиа во јогуртот, да направите пудинг од чиа семе или да ги изблендирате во смути.

  19. Семки од тиква
  Семките од тиква се нутритивни суперѕвезди. Можете да им се заблагодарите на нивните нивоа на цинк и магнезиум, два есенцијални минерали за кои е докажано дека го зголемуваат нивото на тестостерон (особено кога се комбинираат), според Меѓународниот весник за ендокринологија. Магнезиумот, особено, го намалува воспалението во крвните садови, што потоа го зголемува протокот на крв и, следствено, возбудувањето.

  20. Темно чоколадо
  Стресот и анксиозноста поради добрите перформанси во креветот може да бидат причина за многу проблеми со ерекцијата.
  чоколадо.

  Наместо да се изневерувате себеси и вашиот партнер, размислете за јадење храна која може да го ублажи стресот – како темно чоколадо. Според истражувачите, какаото го зголемува нивото на хормонот серотонин кој го подобрува расположението. Едно истражување покажа дека консумирањето млеко или темно чоколадо на дневна основа во текот на две недели помогнало да се намали нивото на стрес кај жените.

  Се надеваме дека оваа листа на храна која го зголемува сексуалниот нагон и издржливоста може да ви помогне да се чувствувате посигурни и подготвени за претстојниот Ден на вљубените или кој било друг ден за кој сте расположени.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img