More

  Најдено телото на војникот што доживеа несреќа во каналот Дунав-Тиса-Дунав

  spot_img

  Телото на подофицер на Војската на Србија вчера доживеа несреќа за време на воена вежба, пронајдено е утрово во каналот Дунав-Тиса-Дунав, дознава Телеграф.рс.

  Српското министерство за одбрана вчера соопшти дека еден подофицер на вооружените сили на Србија е тешко повреден при вежба на каналот Дунав-Тиса-Дунав, додека по друг што паднал во водата, се трага.

  Телото на бараниот подофицер е пронајдено утрово. Се работи за Мијодраг Тошковиќ е роден во 1980 година во Цетиње. Во стручната служба во српската војска е од 2000 година. Неколку пати е одликуван и наградуван за резултатите од неговата служба. Тошковиќ беше оженет и татко на три деца.

  Како што се наведува во соопштението, инцидентот се случил при реализација на редовни тренажни активности на слетување од хеликоптер на водната површина на каналот Дунав-Тиса-Дунав, во реонот на воениот комплекс „Орешац“ околу 12:15 часот.

  Вежбата ја изведоа припадници на 72 бригада за специјални операции. По укажаната прва помош, повредениот подофицер бил итно пренесен во Општата болница во Вршац.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img