More

  Надал се враќа по речиси една година пауза, се огласи и во видео порака

  spot_img

  Поранешниот тенисер број еден во светот, Шпанецот Рафаел Надал, во петокот најави дека ќе се врати во натпреварувањето на турнирот во Бризбејн Интернационал, кој се одржува во јануари и служи како загревање за Австралија Опен.

  Освојувачот на 22 Грен слем титули нема одиграно натпреварувачки натпревар откако се повлече во второто коло на овогодинешниот Австралија Опен поради проблем со колкот.

  „По една година далеку од натпреварувањето, време е да се вратиме“, рече Надал во видеото објавено на социјалните мрежи.

  „Тој ќе биде во Бризбејн, првата недела од јануари. Се гледаме таму”

  Надал претходно ја изрази својата желба повторно да игра на Ролан Гарос и да ја претставува Шпанија на Олимписките игри во Париз следната година, пред да се пензионира на крајот од неговата 23-та сезона на Тур.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img