More

  На Турците им е забрането да плаќаат патувања во странство со кредитни картички на рати

  spot_img

  Турската банкарска организација забрани плаќање за патувања во странство со кредитни картички на рати, пишува Ројтерс. Оваа мерка се однесува на летови, такси за туристички агенции и сместување.

  Потегот на турскиот банкарски надзор (БДДК), кој ги погоди акциите на турските авиокомпании, треба да го спречи одливот на девизи од земјата и е една од двете мерки што телото ги објави на почетокот на неделата, со цел на зајакнување на финансиската стабилност, пренесува Ројтерс.

  Туроператорите велат дека во последниве години биле погодени од кризата на трошоците за живот и слабоста на лирата, која изгуби половина од вредноста во однос на доларот од крајот на 2021 година, при што патниците обично користат кредитни картички за финансирање патувања.

  „Речиси сите мои клиенти плаќаа на рати“, рече Џем Полатоглу, портпарол на платформата на тур-операторот, истакнувајќи дека просечното патување за двајца чини околу 50.000 лири (1.850 долари). „Бројот на луѓе кои можат да ја платат оваа сума одеднаш е многу мал.

  „Логиката (на мерката) е „граѓаните да не одат во странство и да трошат девизи“, рече тој, додавајќи дека странскиот туристички сектор е исто така погоден од зголемените тешкотии со кои се соочуваат Турците во обезбедувањето туристички визи.

  Полатоглу прогнозираше остар пад на бројот на патувања во странство, откако трошоците на турските државјани во странство се зголемија на 3,17 милијарди долари во првата половина од годината – 84 отсто зголемување од истиот период во 2022 година – со таквото трошење олеснето со трошењето на кредитни картички.

  Мерките за кредитни картички влијаеја и на цените на акциите на турската авиокомпанија, при што Туркиш ерлајнс (THIAO.IS) падна за 1,3 отсто, а Пегасус ерлајнс (PGSUS.IS) за 2,3 отсто. Главниот истанбулски индекс БИСТ-100 падна за 0,4 отсто, објави Ројтерс

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img