More

  На обвинетите членови на групата Рајхсбиргер им се суди во Франкфурт за заговор за државен удар

  spot_img

  На самопрогласен аристократ, неговата девојка од Русија, пензионирани воени офицери и поранешен судија им се судеше во Франкфурт под обвинение дека подготвувале насилно соборување на германската држава, пишува Гардијан.

  Тие се меѓу деветте обвинети, седум мажи и две жени, кои денеска беа донесени во судницата придружувани од вооружени полицајци за, како што беше опишано, најважното од трите судења на осомничените членови на антиуставната група Рајхсбиргер.
  Некои од обвинетите, облечени во ловечки јакни, костуми и дуксери, мафтаа и се смешкаа еден на друг и разговараа со своите адвокати откако ги одведоа до нивните седишта.

  Една жена си го покри лицето со сива папка додека камерите ги снимаа обвинетите како влегуваат во судот. Хајнрих XIII принцот Ројс, чие седиште беше означено со „Принц Ројс“ и за кој се вели дека бил водач на групата, се појавил опуштено, кимнувајќи со главата додека зборувал со адвокатот. 72-годишниот агент за недвижности ги поздравил останатите обвинети пред да седне на своето место.

  Групата, наречена Патриотска унија, беше обвинета за велепредавство за наводно планирање да упадне во Рајхстагот. Тие, наводно, имале за цел да земат пратеници како заложници и да го покажат окованиот канцелар Олаф Шолц на телевизија со надеж дека ќе ги придобијат обичните Германци.

  Доколку успееше наводниот државен удар, Ројс ќе беше прогласен за нов германски канцелар.

  Обвинетите беа уапсени во декември 2022 година, кога силно вооружени сили извршија рација во куќи, станови, канцеларии и ловечки дом. Истражителите ја следеле групата со месеци.

  Сите обвинети ги негираат обвиненијата.

  Судењето започна во вторникот, откако неколку адвокати поднесоа жалби до судијата Јирген Бонк во кои ги изразија своите приговори за воопшто да се води постапката.

  Надвор од судот, Роман фон Алвенслебен, адвокат на Ројс, им рече на новинарите дека се спротивставува на фактот дека бидејќи трите судења се одржуваат на различни локации, „речиси е невозможно да се следат случаите правилно“.

  Во три судења, вкупно 26 обвинети се на обвинителна клупа поради нивната наводна вмешаност во заговорот. Неодамна почина еден од обвинетите, 72-годишен маж кому требаше да му се суди во Франкфурт.

  Судот во Штутгарт го суди наводното воено крило на Патриотската унија, додека судењето во Франкфурт се фокусира на наводните водачи. Судењето во Минхен, кое треба да започне во јуни, ќе се фокусира на таканареченото „езотерично крило“ на организацијата.

  Од стотиците сведоци кои се повикани да сведочат, се очекува неколку да се појават пред сите три суда.

  Судењето во Франкфурт се одвива во наменски изграден метален склад на периферијата на германската финансиска престолнина, при што јавноста и галериите на печатот се одделени од главната судница со ѕид од непробојно стакло.

  Групата на која им се суди е дел од растечкото движење познато како Рајхсбиргер, или граѓани на Рајхот, за кое германските власти сега проценуваат дека има околу 23.000 членови кои одбиваат да ја признаат легитимноста на модерната држава и сакаат германските граници да се прекројат како пред 1918 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img