More

  На 20 март ја славиме пролетната рамноденица (совети за вашиот знак)

  - Advertisement -

  Пролетната рамноденица или пролетна рамноденица ќе се случи утре, во понеделник на 20 март 2023 година. Рамноденицата го означува цветањето на природата, часот на прочистување, светлина и оптимизам.

  Пролетната рамноденица се слави низ целиот свет низ историјата. На тој ден (20 март) часовите во денот и ноќта ќе бидат еднакви. Тоа е и посебен астролошки момент, бидејќи започнува ново астрлошко лето, кога сонцето влегува во знакот Овен. Овенот е првиот знак на зодијакот, а со тоа овој час го означува почетокот на нов циклус. Овен носи активна, динамична и возбудлива атмосфера. Пролетта започнува и енергијата се насочува од внатре кон надвор и нè поттикнува на акција.

  Без разлика дали гледаме низ науката, астрологијата или духовноста, рамноденицата е време на нови почетоци. Да погледнеме неколку предлози кои се прилагодени на вашиот астролошки знак.

  ОВЕН
  Тој ден пред се посветете си на себе. Направете нешто убаво, добро и здраво за себе. Прославете го доаѓањето на пролетта, почетокот на вашиот период и „прославете се“. Почестете се со букет цвеќе или нешто друго што ќе ви го разубави денот. Сега е време да се разгалите и себеси!

  БИК
  Вдишете и издишете. За време на рамноденицата, фокусирајте се на поврзување на вашиот ум и тело. Побарајте медитација на интернет, но правете нежни вежби. Опуштете се, за полесно да се поврзете со себе, со животот и универзумот. На овој начин ќе се поврзете и со енергиите на будењето и лесно ќе го доживеете сопственото лично пролетно будење.

  БЛИЗНАК
  За близнаците тоа е час соработка. Одолејте се на желбата да бидете главен говорник. Подобро направете чекор назад и соработувајте со другите (пријатели, тим, колеги…). Обидете се да бидете отворени за различни гледишта и да научите да ги слушате другите. Секако, не заборавајте на сопствените ставови, за кои можеби е добро да ги запишете. На тој начин полесно ќе најдете ред во вашиот брз, а понекогаш и расеан ум. Запишувањето и запишувањето на вашите мисли е лесно вашиот пролетен ритуал!

  РАК
  Ракови, време е да ѕирнете од вашата дупка и да дојдете на сонце! Дури и ако имате многу да направите, тоа не е изговор да не одвоите малку време за набљудување и талкање низ природата. Во овој момент размислете и за проекти за кои чувствувате силна страст и желба. Можеби е време да се справиме со нив.

  ЛАВ
  Левчки, веројатно сакаш да луташ сега. Одете на патување – каде и да ви посака срцето. Можете исто така да создадете посебна атмосфера во вашиот дом и да додадете некои нови украси.

  ДЕВИЦА
  Овој час на Девица носи голема радост: пролетно чистење! Ова е вашата шанса да ја искористите вашата страст за организирање. Исчистете го просторот и работите. Уредната средина ќе ви овозможи да имате подобра енергија дома, а со неа и подобро чувство. Ќе ви биде полесно да се исчистите емотивно и психички ако околината ви е уредна.

  ВАГИ
  Љубовта е во воздухот и Вагите ја чувствуваат подобро од другите! И пред да се зафатите со романса, можеби е добро да седите сам со вашиот партнер малку време и да размислите што навистина сакате во врската. Кога ги признаваме и прифаќаме нашите емоционални потреби, полесно ни е да станеме подобри партнери и да се бориме за нашите јасни цели. Ова не се однесува само на партнерствата, туку и на сите односи. Искористете го овој час за да размислите подлабоко за вредностите на кои ќе ја градите својата иднина.

  СКОРПИЈА
  Грижата за себе не е луксуз, туку неопходност. Вашето мото за рамноденица треба да биде одмор и релаксација. Скорпиите се најинтензивниот и најдлабоко емотивниот знак, па затоа е исклучително важно да се „исклучувате“ од струја. За тоа ќе биде потребна дисциплина. Исклучете го телефонот. Бидете присутни во вашиот живот. Почестете се со капење и опуштете го телото, умот и емоциите. Дозволете си мирен ден.

  СТРЕЛЕЦ
  Стрелец, станете малку сентиментални и романтични. Раширете го својот тек на ентузијазам и оптимизам и разубавете нечиј ден со тоа. Можеби изразете ги своите чувства и наклонетост на покреативен начин. Испратете разгледница, цвеќиња или згответе вечера со свеќи.

  ЈАРЕЦ

  Подобрете ги вибрациите во вашиот дом, така што и вие ќе се чувствувате подобро. Внесете пролетни бои во вашиот дом, додадете нови украсни перници, нова декорација на ѕидот, можеби префарбајте некој ѕид… И вашиот дом е важен! Потоа почестете си мирен ден во свое друштво или во друштво на вашите најблиски, но прочитајте книга.

  ВОДОЛИЈА
  Светот се буди и вие со него. Сега и вие можете да се разбудите од хибернацијата состојба на работите. Поврзете се со семејството или пријателите кои долго време не сте ги виделе или слушнале. Разговарајте за убави спомени и авантури. Во исто време, размислете за тоа како сте се промениле како личност со текот на времето. Прославете ја сопствената еволуција за време на оваа рамноденица!

  РИБА
  Добро ќе ви дојде и рибите, пролетното чистење и грижата за себе. Направете креативен час тој ден. Нацртајте нешто, насликајте нешто, фотографирајте… Почнете која е вашата страст, но немате секогаш време за тоа. И не заборавајте на букетот пролетни цвеќиња.

  Извор: oprahmag.com

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img