More

  Москва тврди дека Украина складира оружје и муниција во нуклеарните централи

  spot_img

  Во украинските нуклеарни централи се распоредени ракети за американските системи „Хајмарс“ и други странски системи за противвоздушна одбрана, како и артилериска муниција со голем калибар, изјави директорот на Руската служба за надворешно разузнавање (СВР) Сергеј Наришкин.

  „Постојат сигурни информации дека украинските вооружени сили складираат оружје и муниција добиени од Запад на териториите на нуклеарните централи. Станува збор за најскапите и најдефицитарните ракети за украинската армија за системите бројс, странски системи за противвоздушна одбрана, како и артилериска муниција од голем калибар“, пренесува СВР.

  Како што пренесува Спутник, според разузнавачките податоци, само во последната недела од декември неколку железнички вагони со „смртоносен товар“ биле испорачани од странство во нуклеарната централа Ровен.

  „Би сакал да се надевам дека никој во Киев не би помислил намерно да разнесе такви складишта со надеж дека ќе ги моли САД и нивните сојузници за повеќе оружје и муниција“, додаде Наришкин.

  Руските сили започнаа нова офанзива во областа Запорожје во југоисточна Украина. Руските воени претставници тврдат дека за време на нападот биле заземени „поволни позиции“. Украинската страна истакнува дека веќе претрпела 160 напади, пренесува РТС.

  „Берлин не би се противел доколку Полска сака да ги испрати своите тенкови „Леопард 2“ во Украина“, изјави германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок.

  Вјачеслав Володин, спикерот на руската Дума, предупреди дека светот ќе се соочи со „глобална катастрофа“ доколку Вашингтон и земјите од НАТО му достават тешко оружје на Киев.

  „Ако Вашингтон и земјите од НАТО испорачаат оружје што ќе се користи за напади врз цивилни градови и обиди за окупација на нашите територии, како што се закануваат, тоа ќе доведе до одмазднички мерки со користење на помоќно оружје“, напиша Володин на својот профил на Телеграм.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img