More

  Морков – зеленчук кој го штити видот и срцето, но и го намалува нивото на холестерол во крвта

  spot_img

  Освен што конзумирањето на моркови е особено корисно за здравјето на очите и срцето, се препорачува и за луѓето кои сакаат да го намалат нивото на холестерол во крвта.

  „Морковите содржат растворливи влакна, кои помагаат да се намали нивото на холестерол. Содржи и бета каротин, антиоксиданс на витаминот А, кој штити од многу хронични болести, вклучително, како што веќе споменавме, срцеви заболувања“, изјави нутриционистката Лиза Јанг за „Јади ова, а не тоа“.

  Таа додаде дека е добра идеја да додадете моркови во салата или да ги пржите и да ги консумирате со маслиново масло и лук.

  Чипсот е една од најчестите закуски. Меѓутоа, луѓето често забораваат колку е нездраво. Затоа, експертите советуваат наместо чипс, сами да направите поздрава и повкусна верзија на моркови.

  Истражувањето објавено во списанието Nutrients исто така покажа дека растворливите влакна, кои се наоѓаат во морковите, го намалуваат холестеролот.

  Друга студија објавена во Lancet вели дека треба да консумирате најмалку 25 грама влакна секој ден.

  Повеќето луѓе го поврзуваат консумирањето моркови со доброто здравје на очите. Меѓу другото, содржи лутеин, кој може да помогне да се намали ризикот од макуларна дегенерација. Сепак, како што можете да видите, тоа не е нејзината единствена предност.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img