More

  Моден уредник: Оваа облека е неприфатлива за жени над 40 години

  spot_img

  Модната новинарка и колумнистка Александра Шулман почнала да работи во модното новинарство во 1982 година кога се вработила во иконичниот британски моден магазин „Татлер“, а потоа во 1992 година ја добила позицијата извршен уредник на британското издание на магазинот „Вог“, каде поминала 25 години. .

  Таа во една од своите колумни се осврна на стилот на облекување во различни периоди од животот, вклучително и посериозни години.

  И додека многумина од нас се несигурни за својот изглед во различни фази од нашиот живот, особено жените се преокупирани со митови за тоа што смеат, а што не смеат да носат. Затоа тргнете од сознанието дека можете да носите што сакате и потоа одземете од тоа. Облеката треба да биде нешто во кое уживате, а експериментирањето е дел од забавата. Не мора да бидете ограничени на клише класици. Безвременскиот не мора да биде досаден. Само треба да биде реалистично. Безвременското облекување е за облека што ја одразува вашата личност. Поентата е да носите облека што прави да се чувствувате добро, а не облека што нужно ги радува другите, рече Шулман.

  Сепак, иако таа се залага за слобода да креира сопствен стил без разлика на возраста, Шулман сепак сподели со читателите што смета дека не може да се носи за жените над 40 години.

  Едно нешто што изгледа застрашувачко како што стареете е купот набран материјал. Вртежите, важничењата и машниците се можеби единственото нешто што го сметам за целосно неприфатливо во безвременски стил, неподносливо за секој над две години – и над 40 години, што потсетува на Бет Дејвис во улогата на Бејби Џејн, напиша таа.

  Сепак, се испостави дека Александра сè уште има замерки за попредизвикувачката облека.

  Таа во една од своите колумни, за која беше мета на критики, ја критикуваше познатата манекенка Хелена Кристенсен дека на роденденската забава на Џиџи Хадид дошла во чипкан горен дел: Во животот на секоја жена доаѓа момент кога сака или не , таа треба да ја предаде палката на претстојната генерација. И зошто тогаш на 50 години решила да дојде на 24-от роденден на Џиџи Хадид во невкусен црн градник од тантела? Нешто што сте го носеле на 30 никогаш нема да ви изгледа исто 20 години подоцна. Облеката не лаже.

  Нема ништо лошо во тоа да сакате да изгледате пожелно, но тоа не се постигнува со носење црн корсет од тантела во јавност. Можеби сакаме да мислиме дека 70-тите се новите 40-ти и дека 50-тите се новите 30-ти, но нашата облека ја знае вистинската приказна. Без разлика колку се високи нашите гради или добри нозе, нашата облека едноставно не изгледа исто кога старееме, бидејќи се зависи од личноста што ја носи, а не до самата облека. Поентата е во какви луѓе станавме, а не само во тоа како ни е телото, заклучила Шулман, пренесува Зафодна.хр.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img