More

  Младата Русинка Камила Валиева успеа да стане една од ретките личности во историјата која направила четирискок во уметничкото лизгање

  spot_img

  Младата Русинка Камила Валиева успеа да стане една од ретките личности во историјата која направила четирискок во уметничкото лизгање. И не само тоа, тоа направи два такви скокови еден по друг. Со други зборови, четири цели вртења пред да слета на мразот. Спортистката која има само 15 години штотуку освои злато на Зимските олимписки игри во Пекинг со резултат од 178,92 поени.

  Еве како тоа изгледаше:

  Пред неа, овој незгоден вител го направил Канаѓанецот Курт Браунинг во 1988 година, а Мико Андо стана првата жена што го направила тоа во 2002 година.

  Камила Валиева имаше три четирискока на Зимските олимписки игри, а во два од нив успешно се приземји: четворка салхоу и четворка петелка. Има и уште еден потежок вител кој никој никогаш не го направил. Тоа е четирискок по оска. За овој скок ќе се подготвува Јапонецот Јузуру Хању.

  Камила Валиева има 15 години и е родена во Казан во Русија, пред да се пресели во Москва. Камила како дете зела часови по балет и гимнастика пред да се префрли на уметничко лизгање.

  Ова е првпат Камила да се натпреварува во женска категорија на Зимските олимписки игри.

  Камила има домашно милениче куче, померанец наречен Лева, кое ѝ го подариле во 2019 година нејзините обожаватели. Досега, таа има поставено девет светски рекорди во текот на нејзината кариера во лизгање вклучувајќи: кратка програма за жени, бесплатно лизгање и светски рекорд во вкупни резултати!

  Таа рече дека еден од нејзините херои во уметничко лизгање е Натен Чен, олимписки среброносец и трикратен светски шампион, од тимот на САД.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img